Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danimarka, Rusya’nın Gazı Kesmesinden Çekinmiyor

Danimarka merkezli enerji şirketi Orsted, Rusya'nın olası bir gaz ambargosundan etkilenmeyeceğini bildirdi. Ayrıntılar haberde...
Danimarka, Rusya’nın Gazı Kesmesinden Çekinmiyor
HABER GİRİŞ

Rusya merkezli enerki şirketi Gazprom, ruble ile ödeme yapmayı reddettiği gerekçesiyle, Danimarkalı enerji şirketine gaz tedarikini durdurabileceği konusunda uyardı.

Rusya’nın ruble ödeme planı, bazı ülkelerin bunu reddetmesi ve diğerlerinin buna uymanın yollarını bulması ile birlikte, Avrupa Birliği’nin Ukrayna işgaline karşı tepkisindeki çatlakları ortaya çıkardı.

Önümüzdeki gün düzenlenecek zirve öncesi, AB üyelerinin Rus petrolüne ambargo koyma ihtimaline yönelik anlaşmazlıklar söz konusu oluyor.

Orsted yaptığı açıklamada, “Gazprom, Orsted’in gaz tedarikini ruble olarak ödemesini talep etmeye devam ediyor. Sözleşme kapsamında böyle bir yasal yükümlülüğümüz yok ve bunu yapmayacağımızı Gazprom’a bildirdik.” ifadelerine yer verildi.

Danimarkalı şirkete göre gaz tedarikinin durdurulması sözleşmenin ihlali olacak. Rusya’dan Danimarka’ya doğrudan gaz boru hattı bulunmuyor. Bu da Moskova’nın ülkeye gelen arzı doğrudan durduramayacağı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

‘Gaz Kesilmesi Sorun Oluşturmaz’

Danimarka Enerji Ajansı, Rusya’nın Orsted’e gaz satışını durdurmasının Danimarka için herhangi bir acil tedarik sonucunun olmayacağını söyledi. Ajans ayrıca herhangi bir gaz sıkıntısı olması durumunda bir acil durum planı olduğunu bildirdi. Orsted, Avrupa pazarından gaz satın almanın mümkün olacağını umuyor.

Şirket, Danimarka ve İsveç’teki büyük şirketler olan Orsted’in müşterilerinin riskini en aza indirmek için bu senaryoya hazırlandığını kaydetti. Orsted’in 31 Mayıs’taki son ödeme tarihinden sonra arzın kesilip kesilmeyeceği belirsiz.

Polonya, Bulgaristan ve Finlandiya, Rusya’nun ruble ile ödeme talebine uymayı reddetti ve ardından gaz arzları kesildi. Alman, İtalyan ve Fransız şirketleri, tedarikleri sürdürmek için ruble planına katılacaklarını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın