Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın İmalat Ekonomisi 6 Yılın Zirvesinde

Ukrayna’yı işgali nedeniyle birçok ülkeden sert yaptırımlarla karşılaşan Rusya’nın imalat ekonomisi 6 yılın zirvesinde…
Rusya’nın İmalat Ekonomisi 6 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Ukrayna’ya yönelik işgalini ve ülkeye ilişkin iddialarını ikinci yıla taşıyan Rusya, tarihi yaptırımlara rağmen ayakta kalmaya devam ediyor. Hatta bugün açıklanan verilere göre Rusya’nın imalat ekonomisi, 6 yılın zirvesine çıktı.

S&P Global tarafından yayımlanan Rusya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Ocak ayındaki üç ayın en düşük seviyesi olan 52,6’dan Şubat’ta 53,6’ya yükseldi.

Üretim ve yeni satışlardaki keskin genişleme ile desteklenen okuma, Ocak 2017 sonrası fabrika faaliyetlerindeki en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Anket, “Şubat ayında altı yıldır üretim koşullarındaki en güçlü iyileşme” vurgusu yaparken alım stokları 1997’den bu yana en yüksek oranda artış kaydetti.

Beklenti cephesinde ise imalatçılar, önümüzdeki yıl görünümünde iyimser olsalar da güven derecesi dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Eşzamanlı olarak, istihdam yaratma hızı daha da azalırken tedarikçi ücretlerindeki artışlar nedeniyle maliyet baskıları yeniden güçlendi.

GCM Yatırım Banner

Fiyat cephesinde, enflasyonun hız kazanmasıyla birlikte girdi maliyetleri Şubat ayında daha da arttı. Olumsuz döviz kuru hareketlerinin yanı sıra tedarikçi ücretlerindeki artışların fiyatları daha da yükselttiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.