Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Hindistan’a Yaptığı Petrol Sevkiyatı Arttı

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Rus petrol ticaretine ilişkin bilgi vererek Hindistan'daki sevkiyat artışına işaret etti. Detaylar haberde;
Rusya’nın Hindistan’a Yaptığı Petrol Sevkiyatı Arttı
HABER GİRİŞ

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak bugün yaptığı açıklama ile 2022 yılında Hindistan’a yapılan petrol sevkiyatının 22 kat arttığına işaret etti. Novak konuya ilişkin, Rusya’nın bir televizyon kanalında değerlendirmelerde bulundu.

Novak yaptığı açıklamada Orta Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerine Rus petrolü tedarik edildiğini kaydetti. Rusya’nın dost olduğu ülkelerin piyasaları yönlendirdiğini vurgulayan Novak, Hindistan’a yapılan petrol sevkiyatının 2022 yılında 22 kat arttığını belirtti.

Rus petrol ticaretine ilişkin detaylar veren Novak, Çin’e gönderilen petrolün de 2022 yılında yüzde 8 oranında arttığı paylaştı.

Bu sene ise Asya ülkelerine bahsi geçen alandaki sevkiyatlar için gerekli altyapının geliştirilerek devam edeceğini vurguladı.

Rus Ürünlerine Talep Asya Pazarında Büyüyor

Asya pazarının tüketim, talep ve ekonomi açısından hızla büyüdüğünü dile getiren Alexander Novak, Rus ürünlerinin talep göreceğinden emin olduklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Talep görecek olan Rus ürünlerinin arasında petrol, petrol ürünleri, gaz, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürün bulunduğuna da dikkat çekti.

Rus yetkili açıklamasında Rusya’nın Asya’daki ortaklarının enerji ihtiyaçlarını karşılamada desteklemeye hazır olduğunun da altını çizdi.

Rusya Enerji Bakanlığı’na göre 2022 yılında Rusya’nın petrol ihracatı yüzde 7,6 oranında artarak 242,2 milyon tona ulaştı. Geçen yıl Rusya’nın petrol üretimi ise yüzde 2 artarak 535,1 milyon tona ulaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.