Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Gazı Kestiği Ülkeler Arasına Letonya da Eklendi

Rus enerji şirketi Gazprom, yaptırımların bir parçası olarak, AB ülkesi olan Letonya'ya gaz tedarikini askıya aldı.
Rusya’nın Gazı Kestiği Ülkeler Arasına Letonya da Eklendi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş karşılıklı pek çok yaptırım kararını beraberinde getiriyor. Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik her alanda yaptırım uyguluyor. Rusya ise Avrupa Birliği ülkelerine doğal gaz tedarikini durdurmakla tehdit ediyor.

Bu ülkelerden sonuncusu ise Letonya oldu. Rus enerji devi Gazprom, Ukrayna üzerindeki gerilimler nedeniyle en son AB ülkesi olan Letonya’ya gaz tedarikini askıya aldığını söyledi.

Gazprom Letonya’yı satın alma koşullarını ihlal etmekle suçladı, ancak söz konusu ihlalin ayrıntılarını vermedi. Letonya, doğal gaz ithalatı için komşu Rusya’ya güveniyor, ancak gaz, enerji tüketiminin yalnızca yüzde 26’sını tedarik ediyor.

AB ülkeleri Rusya’yı, Ukrayna’yı işgali nedeniyle uyguladığı geniş kapsamlı Batı yaptırımlarına misilleme olarak gaz ihracatını durdurmakla suçluyor. NATO bölgeyi uzun zamandır Rusya ile potansiyel bir gerilim noktası olarak görüldüğü için Letonya ve Baltık komşuları Estonya ile Litvanya’daki kuvvetleri güçlendirdi.

Etnik Ruslar Baltık devletlerinde büyük azınlıklar oluşturmaktadır. Eskiden Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan bu devletler, gelecek yıl Rus gazını ithal etmeyi durdurmayı planlıyor. Gazprom, Çarşamba günü Kuzey Akım boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz teslimatını kapasitesinin yaklaşık yüzde 20’sine indirdi.

GCM Yatırım Banner

AB, Ruble ile Ödemeyi Reddediyor

AB, Rusya’nın üye devletlerin Gazprom gazı için euro değil, ruble olarak ödeme yapma talebini reddediyor. Ruble ile ödeme yapmak herhangi bir sözleşme şartı olmadığını söylüyor. Letonya gaz kuruluşu Latvijas Gaze Perşembe günü Rus gazını satın aldığını ancak ödeme yaptığını açıklamıştı.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı yaptırımlarının sıkılaştırılmasından bu yana Gazprom, ruble olarak ödeme yapılmaması nedeniyle Bulgaristan, Finlandiya, Polonya, Danimarka ve Hollanda’ya gaz dağıtımını askıya aldı. Rusya, Almanya’daki Shell Energy Europe’a gaz satışını da durdurdu.

AB şimdi Norveç, Katar ve ABD’den gelen sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) dahil olmak üzere başka yerlerden gaz ithalatını artırmaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.