Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Türkiye’nin AB Üyeliğine Dair Açıklama: Hayallere Kapılmayın

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin AB'ye katılabileceği konusunda bir yanılgıya kapılmaması gerektiğini söyledi.
Rusya’dan Türkiye’nin AB Üyeliğine Dair Açıklama: Hayallere Kapılmayın
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya alınmasına ilişkin onay vermesi ve kararı TBMM gündemine taşıyacağını açıklamasının ardından, taraflardan yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Rusya’dan konuyla ilgili dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi ve, “AB’ye katılacaklarına dair bir yanılgıya kapılmamalılar” açıklamasında bulundu.

Peskov açıklamasının devamında, “Şunu da biliyoruz ki kimse Türkiye’yi Avrupa’da görmek istemiyor. Türk ortaklarımız da pembe gözlük takmamalı.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliği için AB üyeliği şartını öne sürmüştü.

Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak İsveç üzerindeki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini anladığını ancak Moskova’nın tüm anlaşmazlıklara rağmen Ankara ile karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmaya devam etmek istediğini sözlerine ekledi.

Türkiye şu anda Rusya’yı, geçen yaz Birleşmiş Milletler ile birlikte imzaladığı ve Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihraç etmesine izin veren bir anlaşmayı uzatması için ikna etmeye çalışıyor. Moskova, anlaşmanın bazı kısımlarının uygulanmasına tepkili ve anlaşmanın 17 Temmuz’dan sonra uzatılmasına izin vermeyebileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Avrupa’nın savaşın başlamasından bu yana Rus enerjisine bağımlılığı keskin bir şekilde azaltmak için yaptığı hamlelere yanıt olarak sevkiyatları yeniden yönlendirdiğinden, Rus gazının ihracatı için Türkiye’de yeni bir merkez inşa etmek istiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın