Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’ten Kritik Adım! Türkiye’nin AB Üyeliğine Destek Verecek

Türkiye, İsveç ve NATO arasında gerçekleştirilen zirvede İsveç’in Türkiye’nin AB üyelik sürecine aktif destek vereceği belirtildi. İşte detaylar;
İsveç’ten Kritik Adım! Türkiye’nin AB Üyeliğine Destek Verecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Litvanya’nın başkenti Vilnius’te bir araya gelerek kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Üçlü zirvede İsveç ve Türkiye için oldukça önemli konular masaya yatırıldı.

Türkiye, İsveç ve NATO görüşmesinde İsveç’in terör örgütü YPG/PYD ve FETÖ’ye destek vermeyeceği vurgulandı. Ayrıca İsveç’in Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi dahil Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine aktif olarak destek vereceği aktarıldı.

Müttefikler arasında savunma, ticaret ve yatırım konularında herhangi bir yaptırım olmaması, engellerin kaldırılması için çalışmalar yapılacağı konusunda mutabık kalındı. Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edeceği, onaylanması için yakın bir iş birliği içinde olacağı ifade edildi.

Stlotenberg’den Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri, Erdoğan’ın İsveç’in katılım protokolü konusunda adımlar atmasını memnuniyetle karşıladığını, bunun açık bir taahhüt olduğunu dile getirdi. Stoltenberg, “Erdoğan bunun mümkün olan en kısa sürede olacağını söyledi.” dedi.

İsveç’in NATO üyeliğinin tarihi bir adım olacağını, terörizme karşı nasıl çalışılacağı konusunda anlaşıldığını kaydetti. İsveç ve Türkiye arasında ikili bir güvenlik mekanizması kurulması konusunda uzlaşıldığını, kendisinin NATO tarihinde ilk kez Terörle Mücadele Özel Koordinatörü atayacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’dan Avrupa Birliği Şartı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gün içinde yaptığı açıklamada “Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, biz de İsveç’in önünü açalım.” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, ayrıca İsveç’in terör örgütlerine karşı tutumunu eleştirerek bunlarla ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.