Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsveç’in NATO Üyeliği için AB Şartı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Litvanya'ya hareketinden önce kritik açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsveç’in NATO Üyeliği için AB Şartı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11-12 Temmuz’da gerçekleşecek olan NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a bugün hareket ediyor. Erdoğan, Litvanya ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Savaşın en kısa sürede adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesinin Ukrayna’nın NATO’ya üyelik sürecini daha da kolaylaştıracağına inanıyoruz. Bu süreçte işi yokuşa sürme çabalarına rağmen her zaman olduğu gibi ittifak dayanışması ile hareket ettik. Vilnius’te NATO’nun terörizmle mücadele konusundaki gayretlerinde yeni bir safhaya geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmaları değerlendireceğiz.”  diyen Erdoğan, zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırım ve kısıtlama yapan ülkelere bu yanlıştan dönme çağrısını tekrarlayacağını belirtti.

Ukrayna’daki savaşın küresel istikrara ve güvenliğe yönelik etkilerinin arttığı bir dönemde yaptıklarını, bu kritik zamanda NATO coğrafyasının savunması ve güvenliği hakkında görüş alışverişi yapıp, önemli kararlar alacaklarını söyledi.

İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesinin, üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlı olduğunu söyledi.

Erdoğan konuşmasını ”Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım.” sözleriyle sürdürerek, İsveç’in NATO üyeliği konusunda net bir mesaj verdi.

Vilnius’te NATO’nun terörizmle mücadele konusundaki gayretlerinde yeni bir safhaya geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmaları da değerlendireceklerini ifade etti.

“Türkiye olarak terör örgütleri ile ve uzantıları ile ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi gerektiğini söylemekten neredeyse dilimizde tüy bitti.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Pençe Kilit Harekat Bölgesi’nde şehit düşen Hasan Taş ve Furkan Günergök’e de Allah’tan rahmet diledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu