Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Zirvesi Öncesi Erdoğan ve Biden’dan Dikkat Çeken Görüşme

Erdoğan ile Biden görüşmesinde Ukrayna'nın NATO'daki konumu, İsveç'in NATO üyeliği, F-16'ların teslimi, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik süreci ele alındı. İşte detaylar;
NATO Zirvesi Öncesi Erdoğan ve Biden’dan Dikkat Çeken Görüşme
HABER GİRİŞ

İletişim Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonla görüştüğü bildirildi. Görüşmede, Ukrayna’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ndeki (NATO) konumu ve İsveç’in NATO üyeliğinin ele alındığı kaydedildi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada iki liderin, Türkiye’ye F-16’ların teslimi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik sürecine ilişkin de telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Biden ve Erdoğan’ın görüşmesine ilişkin bilgi verilen açıklamada liderlerin Vilnius’ta yüz yüze görüşme ve Türkiye-ABD ikili ilişkileriyle bölgesel konuları ayrıntılı şekilde ele alma hususlarında mutabık kaldığı vurgulandı.

F-16 Talebi İsveç Üyeliğiyle İlişkilendirilmemeli

Erdoğan konuşmada, İsveç’in terörle mücadele mevzuatında değişiklikler yaparak doğru yönde bazı adımlar attığını bildirdi. Ancak sonrasında İsveç’te, terör örgütü PKK/PYD/YPG yanlılarının serbestçe terörü öven gösterilerini sürdürmesinin atılan adımları boşa çıkardığına işaret etti.

Türkiye’nin F-16 talebine de değinen Erdoğan, konunun İsveç’in üyeliğiyle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını vurguladı. Erdoğan, ABD Başkanı Biden’a Türkiye’nin F-16 talebine yönelik gösterdiği destek için de teşekkür etti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin, AB’ye üyelik konusunda ise ilkeli ve dürüst olduğuna dikkat çeken Erdoğan, AB’ye tam üyelik sürecini canlandırmak istediklerini belirtti.

İkili görüşmede Erdoğan Biden’a, Vilnius Zirvesi’nde AB’nin önde gelen ülkeleri ve AB liderliğinin, Türkiye’nin üyeliğine açık ve güçlü destek mesajı vermelerine ilişkin isteğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.