Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Temerrüt Yanıtı: “Bizim Sorunumuz Değil”

Rusya, vadesi gelen borçlarının faiz ödemesini yapmadığı ve temerrüde düştüğü iddialarına yanıt verdi. Detaylar haberde;
Rusya’dan Temerrüt Yanıtı: “Bizim Sorunumuz Değil”
HABER GİRİŞ

Rusya’nın 27 Mayıs’ta vadesi gelen 100 milyon dolarlık faiz ödemesine tanınan 30 günlük ek süre dün akşam erdi. Rusya’nın son ödeme tarihini kaçırdığı ve böylelikle temerrüde düştüğü iddia edildi.

Rusya’dan bu iddialara yanıt gecikmedi. Kremlin tarafından yapılan açıklamada temerrüt iddiaları reddedilerek, tahvil ödemelerinin yapıldığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna işgali sonrası ilk kez yurt dışı seyahatine çıkacağı bilgisi de paylaşıldı.

“Ödemeler Yapıldı Fakat Bloke Edildi”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Mayıs ayında vadesi gelen tahvil ödemelerinin yapıldığını fakat Rusya’ya uygulanan yaptırımlar yüzünden bloke edildiğini söyledi.

Bu blokenin Belçika merkezli finans hizmet şirketi olan Euroclear tarafından yapıldığını açıklayarak, “Bizim sorunumuz değil” dedi.

GCM Yatırım Banner

Batı bloğunun uyguladığı yaptırımlar yüzünden Rus ekonomisi, küresel finansal sistemden uzaklaştı ve varlıkları donduruldu. Rus tarafı ise bu gelişmelere rağmen ödeme gücünün olduğunu savunuyor.

Putin İşgal Sonrası İlk Kez Yurt Dışı Seyahatine Katılacak

Kremlin’in paylaştığı açıklamada, Putin’in Salı günü (28 Haziran) Orta Asya’daki iki eski Sovyetler Birliği ülkesi Tacikistan ve Türkmenistan’ı ziyaret edeceği bilgisi verildi.

Böylece Putin, Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez yurt dışı seyahatini gerçekleştirecek.

Peskov’un bildirdiğine göre, Putin, Salı günü Tacikistan lideri Emomali Rakhmon ile görüşecek. Çarşamba günü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Hazar Zirvesi’ne katılacak.

Bu ziyaretler, Putin’in bu yılki ilk yüz yüze zirve gezisi ve ikinci dış ziyareti olarak niteleniyor. Putin, bu yılki ilk yurt dışı ziyaretini Şubat ayında Çin’e yaparak, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları etkinliğine katılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.