Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Sonra İran da Gaz Merkezi için Türkiye’yi Seçti

Avrupa’ya sağlanacak gaz geçişinde jeopolitik konumundan faydalanacak olan Türkiye, Rusya’dan sonra İran’ın da ihracat senaryolarında yer aldı.
Rusya’dan Sonra İran da Gaz Merkezi için Türkiye’yi Seçti
Yorum

Rusya’nın Avrupa’ya ihraç edilecek enerji arzında Türkiye’nin merkez olabileceği sinyallerini geçen yıl vermeye başlamasının ardından benzer bir çıkış da komşu ülke İran’dan geldi. Tahran, Avrupa’ya sağlanacak gaz geçişlerinde Türkiye’nin de rolü olacağı mesajını verdi.

Konuya ilişkin açıklama İran Ulusal Doğal Gaz Şirketi (NIGC) Genel Müdürü Mecid Çegeni’den geldi.

Değerlendirmelerini İranlı İşçiler Haber Ajansı (ILNA) ile paylaşan Çegeni, ABD yaptırımlarıyla muhatap olan İran’ın Avrupa’ya gaz ihraç ettiği senaryoya geçmesi halinde gaz merkezi için Türkiye’yi tercih edeceğini anlattı.

Tahran’ın doğal gaz ihracatı için planları arasında Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçiş sağlanacağı seçeneğin olduğunu paylaştı.

Çegeni, “Eğer Avrupa’ya doğalgaz ihraç edecek olursak bu, Türkiye üzerinden olacaktır” diye ifade kullandı.

Ülkesinin yapacağı enerji ihracatlarında sadece Avrupa’nın olmadığını, Afganistan, Pakistan ve Umman’ın da müşteri olabileceğini ekledi.

İran gazına gelen talepleri değerlendirdiklerini kaydederek, kimi ülkelerle yapılacak sözleşmeler için altyapının henüz hazır olmadığını kaydetti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%