Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Sonra İran da Gaz Merkezi için Türkiye’yi Seçti

Avrupa’ya sağlanacak gaz geçişinde jeopolitik konumundan faydalanacak olan Türkiye, Rusya’dan sonra İran’ın da ihracat senaryolarında yer aldı.
Rusya’dan Sonra İran da Gaz Merkezi için Türkiye’yi Seçti
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Avrupa’ya ihraç edilecek enerji arzında Türkiye’nin merkez olabileceği sinyallerini geçen yıl vermeye başlamasının ardından benzer bir çıkış da komşu ülke İran’dan geldi. Tahran, Avrupa’ya sağlanacak gaz geçişlerinde Türkiye’nin de rolü olacağı mesajını verdi.

Konuya ilişkin açıklama İran Ulusal Doğal Gaz Şirketi (NIGC) Genel Müdürü Mecid Çegeni’den geldi.

Değerlendirmelerini İranlı İşçiler Haber Ajansı (ILNA) ile paylaşan Çegeni, ABD yaptırımlarıyla muhatap olan İran’ın Avrupa’ya gaz ihraç ettiği senaryoya geçmesi halinde gaz merkezi için Türkiye’yi tercih edeceğini anlattı.

Tahran’ın doğal gaz ihracatı için planları arasında Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçiş sağlanacağı seçeneğin olduğunu paylaştı.

Çegeni, “Eğer Avrupa’ya doğalgaz ihraç edecek olursak bu, Türkiye üzerinden olacaktır” diye ifade kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ülkesinin yapacağı enerji ihracatlarında sadece Avrupa’nın olmadığını, Afganistan, Pakistan ve Umman’ın da müşteri olabileceğini ekledi.

İran gazına gelen talepleri değerlendirdiklerini kaydederek, kimi ülkelerle yapılacak sözleşmeler için altyapının henüz hazır olmadığını kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın