Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Mayın Uyarısı: İstanbul Boğazı Risk Altında

Rusya tarafından İstanbul Boğazı için risk oluşturabilecek bir uyarı yapıldı. Uyarıya göre Ukrayna ordusunun Karadeniz'e yerleştirdiği mayınlar boğaza doğru sürüklenebilir. Detaylar haberde...
Rusya’dan Mayın Uyarısı: İstanbul Boğazı Risk Altında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Federal Güvenlik Servisi, (FSB) Ukrayna Donanması tarafından Karadeniz limanlarına yerleştirilen mayınlarda kopmalar olduğuna dair uyarıda bulundu. Kurumdan yapılan açıklamada bu mayınların İstanbul Boğazı’na sürüklenebileceği kaydedildi.

Rusya’nın özel askeri operasyonunun başlamasının ardından, Ukrayna Donanması Odessa, Ochakov, Chernomorsk ve Yuzhny limanlarına mayınlar yerleştirdi. FSB bölgede yaşanan fırtınalar ve Karadeniz’deki güçlü akıntıların, bu mayınların kopmalarına neden olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada, “Ukrayna limanlarının bulunduğu bölgelerde güneye doğru yüzey akıntılarının tipik olduğu gerçeği göz önünde bulundurulursa, mayınların Boğaz’a ve Akdeniz’e doğru sürüklenebileceği ihtimali göz ardı edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

FSB, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin temel uluslararası yasalara dair bilgisizliğini gösterdiğini ve Avrupa Birliği vatandaşları da dahil olmak üzere insan hayatını hiçe saydığını belirtti. Rus güçleri, Azak Denizi dahil olmak üzere Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan pek çok bölgede kontrolü ele geçirmiş durumda.

Ukrayna ordusu ise bu saldırılar karşısında, Odessa açıklarına mayınlar döşemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.