Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Parlamento Dijital Varlık İhracında Vergi İndirimini Onayladı

Rusya’da kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik yeni adımlar atılıyor. Parlamento dijital varlık ihracında vergi indirimini getiren tasarıyı onayladı.
Rusya’da Parlamento Dijital Varlık İhracında Vergi İndirimini Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya bir süredir dijital varlıklar üzerinde düzenleyici çerçeveyi belirlemeye çalışıyor. Bu kapsamda, kripto paraların ihracına yönelik yeni bir adım atıldı.

Reuters’in bildirdiğine göre Rus milletvekilleri, dijital varlık ve kripto para ihraç edenleri katma değer vergisinden potansiyel olarak muaf tutacak bir yasa taslağını onayladı.

Rusya Merkez Bankası’nın finansal istikrar konusundaki endişelerini gerekçe göstererek kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklara yönelik şüpheleri gündemde yer alıyor.

Şubat ayında düzenleyici, blockchain platformu Atomyze Russia’ya dijital varlıkları değiştirmek için ilk lisansı verdi. Bunu kısa süre sonra yatırım bankası Sberbank için verilen bir lisans izledi.

Batı Yaptırımları Ekonomiye Darbe Vurdu

Sert Batı yaptırımları, Ukrayna’daki olaylar nedeniyle Rusya’nın finansal sistemine büyük darbe vurdu ve milletvekilleri, darbeyi yumuşatmak için yeni yasalar getirmeye çalıştı.

GCM Yatırım Banner

Devlet Duması üyeleri tarafından onaylanan yasa tasarısı, dijital varlık ihraççıları ve bunların ihracına dahil olan bilgi sistemleri operatörleri için katma değer vergisinden muafiyetler öngörüyor. Ayrıca dijital varlıkların satışından elde edilen gelir üzerinden vergi oranları belirleniyor.

İşlemlerdeki cari oran, standart varlıklarda olduğu gibi yüzde 20 seviyesindeydi. Yeni yasaya göre vergi Rus şirketleri için yüzde 13, yabancı şirketler için yüzde 15 oranında olacak.

Parlamentoda onaylanan taslağın yürürlüğe girmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor. Ülkede parlamento geçtiğimiz günlerde kripto para ile ödemeleri yasaklayacak tasarının ilk adımını onaylamıştı.

Bu onayın ardından, yasa dışı kripto para ticareti yaptığı tespit edilen kişi ve kurumlara yönelik uygulanacak cezalar açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.