Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Kripto Para ile Ödemeleri Yasaklamaya Hazırlanıyor

Rusya’da daha önceki önerinin ardından, kripto varlıkları ödemelerde kullanılmasını engelleyecek tasarının ilk adımını onayladı.
Rusya Kripto Para ile Ödemeleri Yasaklamaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Kripto paraların düzenlenmesi konusu ülkeler tarafından uzun zamandır değerlendirilen konular arasında yer alıyor. Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması’na geçen hafta, kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı sunulmuştu.

Bu tasarının ilk adımı ise yapılan oylamada onaylandı. Önerinin kanunlaşması halinde: mal veya hizmetlerde ödeme yapmak için kripto paraların kullanımı yasaklanmış olacak.

Kripto ile Ödeme Yasağında Sona Yaklaşılıyor

Devlet Duması Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov tarafından desteklenen yasa tasarısı çekincelere rağmen kanunlaşma yolunda ilerliyor.

Belgeye göre kripto para borsası yöneticilerinin, parasal bir vekil olarak token kullanımını içeren herhangi bir anlaşmayı durdurma yükümlülüğünü öne sürse de, federal yasalar tarafından öngörülen durumlarda yasak kaldırılabilir.

Hukuk uzmanları, tasarıyı dijital hakların ve tokenize edilmiş varlıkların düzenlenmesini sıkılaştırdığı için eleştirmişti. Başlıca eleştirilen konular arasında, tasarının kripto para birimleri olarak değil, jetonlar olarak bilinen dijital finansal aktiflerin (DFA) genellikle güvenlik jetonları olarak kullanılırken bir ödeme yöntemi olarak ele alması yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Kuralları Geçerli Olacak

Tasarı ayrıca, dijital finansal varlıkların çıkarıldığı mecralar için “elektronik platform” tanımını getiriyor. Elektronik platformlar, ulusal ödeme sisteminin konusu olarak kabul edilecek ve merkez bankası kurallarına uyumlu olacak.

Dijital Finansal Aktiflere ilişkin mevcut yasa 2021’de yürürlüğe girmişti. Bu yılın Mayıs ayında DFA’lara ilişkin vergi değişiklikleri Devlet Duması’ndaki ilk oylamadan geçti. Diğer iki önemli yasa tasarısına dair süreç devam ediyor.

Dijital Para Birimi Üzerine bir yasa tasarısı genel olarak kripto için düzenleyici çerçeveyi tanımlarken, “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” adlı tasarı ise madenciler için düzenlemeler içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.