Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Kripto Para Kullanımının Yasaklanması Önerildi

Rusya’da kripto varlıkların düzenlenmesine dair karmaşa sürüyor. Devlet Duması’nın alt meclisi tarafından yasaklama önerisi yapıldı.
Rusya’da Kripto Para Kullanımının Yasaklanması Önerildi
HABER GİRİŞ

Rusya’da bir süredir kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik çalışmalar yürütülüyor. Ülkede maliye bakanlığı piyasanın düzenlenmesini savunurken, merkez bankası ise yasaklanmasından yana tavır alıyor.

Bu ortamda Devlet Duması’nın alt meclisinden yeni bir adım atıldı. Rusya parlamentosunun alt meclisi Devlet Duması’nın Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, her türlü mal veya hizmet için ödeme yapmak için kripto varlıkların kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı sundu.

Tasarıda yer alan ifadelerde rublenin Rusya’nın resmi para birimi olduğu ve diğer paraların kullanımına yönelik bir yasak getirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. Rusya’da fiili olarak bir kripto yasağı söz konusu olmamakla beraber, bu işlemlerin yasal olduğu da kabul edilmiş değil.

Tasarı Fiili Yasak İçeriyor

Yeni belge, bu yasağı resmi hale getirecek ve borsa yöneticilerini, kripto paranın parasal bir vekil olarak kullanımını içeren herhangi bir anlaşmayı durdurmaya zorlayacak.

Tasarı ayrıca, dijital finansal varlıkların ihraç edildiği bir finansal platform, yatırım platformu veya bilgi sistemi olarak tanımlanan bir ‘elektronik platform’ kavramını da açıklıyor.

GCM Yatırım Banner

Buna göre elektronik platformlar, ulusal ödeme sisteminin konusu olarak kabul edilecek ve merkez bankası siciline sunulmak zorunda kalacak. Dijital Finansal Aktiflere ilişkin mevcut yasa 2021’de yürürlüğe girmişti.

Rusya’da kripto varlıkların düzenleme kapsamına yönelik farklı yaklaşımlar söz konusu. Geçtiğimiz haftalarda bir hükümet yetkilisi, Rusya’nın uluslararası ödemelerde kripto paraları kullanabileceğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.