Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Uluslararası Ödemelerde Kripto Paraları Kullanabilir

Bir hükümet yetkilisi, Rusya'nın kripto paraları uluslararası ödemeler üzerinde kullanmayı değerlendirdiğini bildirdi.
Rusya Uluslararası Ödemelerde Kripto Paraları Kullanabilir
HABER GİRİŞ

Rusya bir süredir kripto paralara yönelik düzenleme çalışmaları yürütüyor. Bir hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın kripto paraların uluslararası ödemeler için kullanılmasına izin vermeyi düşündüğünü söyledi.

Maliye Bakanlığı’nda yetkili Ivan Chebeskov, “Uluslararası ödemeler için işlemlerde dijital para birimleri kullanma fikri aktif olarak tartışılıyor” açıklamasında bulundu. Rus yetkililer, merkez bankasının genel yasak çağrılarına karşı çıkarken, ülkenin kripto piyasasının ve dijital para birimlerinin kullanımının nasıl düzenleneceğini değerlendiriyor.

Tartışmalar aylardır devam ediyor ve hükümet kripto para birimlerinin er ya da geç bir ödeme aracı olarak kullanmayı planlasa da, net bir fikir birliğine varılmış değil. Maliye Bakanlığı uluslararası ödemelerle ilgili son teklifi, yasa taslağının güncellenmiş bir versiyonuna eklemeyi tartışıyor.

Chebeskov, uluslararası ticaret için bir çözüm aracı olarak kriptoya izin verilmesinin, Rusya’nın geleneksel sınır ötesi ödeme mekanizmalarına erişimini sınırlı gören Batı yaptırımlarının etkisine karşı koymaya yardımcı olacağını belirtti.

Rusya Kriptoyu Düzenlemede Kararlı

Rus hükümetinin tüm kesimlerinden kripto paraların yasallaştırılmasına destek geliyor gibi görünüyor. Ticaret bakanı Denis Manturov’a göre Moskova, kripto ödemelerini er ya da geç yasallaştırmayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle, Batılı ülkeler tarafından ağır ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kaldı. Bu yaptırımların kripto paralar aracılığı ile atlatılması olasılığı, yetkililer tarafından tartışılan konular arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.