Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Zaporijya için Ateşkes Çağrısı Yaptı

Provokasyon haberlerinin başlığında yer alan Zaporijya Nükleer Santrali için Rusya’dan açıklama geldi. Kremlin, Kiev’e ateşkes çağrısı yaptı.
Rusya, Zaporijya için Ateşkes Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmalar, Zaporijya Nükleer Santrali’ni tehdit ediyor. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali ile ilgili yaşanan gelişmeler gündemden düşmezken, santrale ilişkin bugün Rusya kanadından yeni bir açıklama geldi.

Rossiya-24 televizyonuna konuşan Zaporijya Bölgesi Vali Vekili Yevgeny Balitsky, Ukrayna güçlerinin santrali bombardımana tuttuğunu söyleyerek, tesisin normal düzeyde çalışmasına elverişli ortam sağlanmadığını paylaştı.

Bu sebeple Ukrayna kuvvetlerinin saldırıları durdurması gerektiği, aksi takdirde santralin faaliyetine devam etmeyeceği uyarısında bulundu. Kiev’in ateşkesi garanti etmesini isteyen Balitsky’nin açıklaması şöyle:

“Tesisi yeniden başlatmak kolay olabilir ve bunu yeniden başlatabiliriz ancak bir nükleer santral için son derece güvensiz olan bombardıman başladığında, doğal olarak, çalışanlar saklanmak için koşarken, Ukrayna bombardımanının olmayacağına dair garantilere ihtiyacımız var.”

Dünyayı Diken Üstünde Tutan Santralde Ne Olmuştu?

Güneydoğu Ukrayna’da yer alan ve dünyanın en büyük 10 nükleer santrali arasında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’nin patlaması halinde etkisinin Çernobil’den 10 kat büyük olacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Dünya kamuoyunda endişe uyandıran santral, Mart ayında Rusya’nın eline geçmişti. O tarihten bu yana Rusya, dünyaya nükleer tehdit savuruyor.

Ukrayna güçleri ise diğer toprakları gibi Zaporijya’yı da geri almak için çatışmayı sürdürmüştü. Santral bölgesinde çok defa sıcak anlar yaşanmıştı. Taraflar ise tesiste meydana gelen hasarlarla ilgili birbirlerini suçlamıştı.

Santraldeki bazı altyapı tesislerinde ağır hasar oluştuğu için altı güç ünitesinin tamamı kapatılmıştır. Radyasyon endişeleri sonrası BM heyeti denetim için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) denetime gitmiş, heyet raporunda, acil durumları önlemek için santral çevresinde bir güvenlik bölgesinin kurulması önerilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.