Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken: Rusya Nükleer Kalkan Kullanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın Zaporijya’yı nükleer kalkan olarak kullandığını iddia etti. İşgalde canlı kalkan kullanmanın ötesine geçildiğini söyledi.
Blinken: Rusya Nükleer Kalkan Kullanıyor
HABER GİRİŞ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

Patlaması durumunda etkisinin Çernobil’den 10 kat büyük olacağı söylenen santralin Rusya tarafından “nükleer kalkan” olarak kullanıldığını ileri sürdü.

Dışişleri Bakanı, Rusya’yı nükleer santrale asker konuşlandırarak Ukrayna kuvvetlerinin ateş açmasını engellemek ve korkunç bir nükleer kaza riski yaratmakla suçladı.

Blinken, daha önce Rusya’nın Zaporijya tesisinin yakınlarına tehlikeli bir şekilde top mermileri atmakla suçlandığını hatırlattı.

Şimdi ise tesisin, yakınlarındaki Ukrayna kuvvetlerine ateş açmak için kullanılan bir Rus askeri üssü olduğunu bildirdi. Bu durumdan derin endişe duyduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Rusya, Canlı Kalkan Kullanmanın Ötesine Geçti”

Blinken, Rusya’nın gerçekleştirdiği eylemlerde canlı kalkan kullanmanın ötesine geçtiğini ve buna nükleer kalkan adını verdiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochytskyi de benzer açıklama yaparak, nükleer felaketi önlemek için güçlü ortak eylemlere ihtiyaç olduğunu paylaştı.

Tochytskyi, uluslararası toplum için Ukrayna’nın hava savunma sistemli nükleer santralleri üzerindeki gökyüzünü kapatma çağırısı yaptı.

Dünya Kamuoyu Uyarılmıştı

Güneydoğu Ukrayna’da yer alan ve dünyanın en büyük 10 nükleer santrali arasında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali, Mart ayında Rusya’nın eline geçti.

Askeri çatışmaların Avrupa’nın en büyük nükleer santraline sıçraması, dünya kamuoyunda nükleer endişeleri artırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus askeri birliklerin santrale saldırılarının durdurulması gerektiği çağrısında bulunarak olası bir patlamanın Avrupa’nın sonu olacağı uyarısını yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da önceki haftalarda Zaporijya’da yangın çıkması halinde Çernobil’den 10 kat büyük bir etkisinin olacağını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.