Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin Uzun Vadeli Nükleer Anlaşma İmzaladı

Rusya ve Çin arasındaki uzun vadeli nükleer anlaşma, yeni nükleer reaktörlerin geliştirilmesi dahil olmak üzere bir dizi stratejik alanı kapsıyor. İşte detaylar;
Rusya ve Çin Uzun Vadeli Nükleer Anlaşma İmzaladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın devlet tarafından işletilen nükleer enerji devi Rosatom ile Çin Atom Enerjisi Kurumu arasında kapsamlı uzun vadeli nükleer anlaşma imzalandı. Rosatom Nükleer Enerji Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre imzalanan anlaşma hızlı nötron reaktörlerin geliştirmesini de kapsıyor.

Uzun vadeli nükleer anlaşmanın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Moskova’ya yaptığı üç günlük ziyaret sırasındaki oturumlar arasında imzalandığı kaydedildi.

Söz konusu anlaşmanın, Çin-Rusya arasında yapılan pek çok anlaşmadan biri olduğu biliniyor. Anlaşmayla iki ülke arasındaki nükleer enerji alanındaki ortaklığı güçlenecek. Aynı zamanda küresel nükleer enerji endüstrisi üzerinde de temel bir etki yaratacağı öngörülüyor.

Çin-Rusya Arasında İş Birliği İlişkisi Genişletilecek

İmzalanan anlaşmayla hızlı nötron reaktörleri, uranyum plütonyum yakıt üretimi ve yönetimi ile ilgili yeni projelerin hayata geçirileceğine dikkat çekildi. Ayrıca kullanılmış nükleer yakıt ana alanlarını da kapsadığı ve mevcut iş birliği ilişkisini genişleteceğine işaret edildi.

Yapılan resmi açıklamada anlaşmanın ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev ve Çin Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zhang Kejian arasında imzalandığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Anlaşma programının kapsamlı olduğu belirtilirken 2024 yılının sonuna kadar uygulanması için yol haritasının geliştirilmesinin sağlanacağı söylendi.

Çin-Rusya arasındaki nükleer anlaşma ile gelecek yıllarda da iş birliği ve küresel düzeyde nükleer enerji mühendisliğini geliştirme vektörlerinin oluşturulmasını içereceği bildirildi.

Xi’nin Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeler neticesinde iki ülke arasındaki bir dizi ekonomik ve ticari alanda iş birliklerine yönelik Çin’den açıklama gelmişti.

Çin tarafından yapılan resmi açıklamada iki ülke arasındaki iş birlikleri 8 madde halinde sıralanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın