Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin ve Xi’den Moskova Görüşmesi Öncesi Çarpıcı Açıklamalar

Rusya ve Çin liderleri, Moskova'da bir araya gelecek. Görüşme öncesi liderler, Batılı ülkelerin endişelerini artıracak açıklamalarda bulundu...
Putin ve Xi’den Moskova Görüşmesi Öncesi Çarpıcı Açıklamalar
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı tarafından daha çok gündeme getirilen Kremlin-Pekin ilişkileri odakta. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in görüşmesi öncesinde gelen açıklamalar dikkat çekti.

Xi, Moskova ziyaretinin başında yayımladığı bir makalede Çin’in geçen ay açıklanan önerisine değindi. 12 maddelik önerinin küresel görüşleri yansıttığını ve sonuçları etkisizleştirmeye çalıştığını ancak çözümlerin kolay olmadığını kabul etti.

Xi Jinping’in Rus hükümeti tarafından yayımlanan günlük gazetedeki makalesinde Moskova’ya ziyareti hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Başkan Vladimir Putin’in daveti üzerine yakında Rusya Federasyonu’na resmi bir ziyaret gerçekleştireceğim. 10 yıl önce Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ziyaret ettiğim ilk ülke Rusya olmuştu. Son 10 yılda Rusya’ya sekiz ziyaret gerçekleştirdim. Her seferinde yüksek beklentilerle geldim ve verimli sonuçlarla döndüm. Başkan Putin ile birlikte Çin-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açtım.”

Batılı ülkeleri endişelendiren ilişkilerin daha da sağlamlaştığını vurgulayan Xi, “Çin ve Rusya, devletler arası etkileşimlerde doğru yolu buldu” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşan Rusya ziyaretinin bir dostluk, işbirliği ve barış yolculuğu olacağını aktardı. Başkan Putin ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini vurguladı. Savaşın birinci yıl dönümünün öncesinde Çin lideri Xi’nin ziyaretini beklediklerini açıklayan Putin de Çin gazetesinde yayımlanan yazısıyla gündeme geldi.

Geçen yıl sınırsız stratejik ortaklık imzaladığı eski iyi dostu Xi’nin ziyaretiyle ilgili büyük umutlar beslediğini söyleyen Putin, Çin’in arabuluculuk isteğini de memnuniyetle karşıladı.

Hegemonya iddiasında bulunan ve küresel uyumu bozan bazı ülkelerin aksine, Rusya ve Çin’in gerçek ve mecazi anlamda köprüler kurduğunu belirtti. Çin ile birlikte ortak tehditlere birlikte karşı koyduklarının altını çizen Rus lider, süper güç ABD’yi de yine hedef tahtasına yerleştirdi.

ABD ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin aynı anda hem Rusya’yı hem de Çin’i ve Amerikan diktasına boyun eğmeyen herkesi caydırma politikası, her zamankinden daha şiddetli ve saldırgan bir hal alıyor. Uluslararası güvenlik ve iş birliği mimarisi tasfiye ediliyor. Rusya acil tehdit ve Çin stratejik rakip olarak etiketlendi.”

Putin, söz konusu makalede Rusya ile Çin arasındaki ticarette ulusal para birimleriyle yapılan ödemelerin payının arttığını da yazdı. Rus lidere göre, iki ülke hedeflenen yıllık 200 milyar ABD dolarını bu yıl aşabilecek.

2022’de ikili ticaretin ikiye katlanarak 185 milyar dolara ulaştığını anımsatan Putin, “Bu yeni bir rekor. Dahası, Başkan Xi Jinping ve benim belirlediğimiz 200 milyar ABD doları hedefinin 2024 yerine bu yıl aşılacağına inanmak için yeterince nedenimiz var” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.