Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Rusya 2030 Yılını İşaret Etti

Çin ve Rusya gerçekleşen görüşmeler sonucunda ekonomik ve ticari alanda iş birliği yapma konusunda anlaştı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin ve Rusya 2030 Yılını İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir dizi ekonomik ve ticari alanda iş birliği yapma konusunda anlaştı. Çin tarafından yapılan resmi açıklamada iki ülke arasındaki iş birliği kapsamı 8 madde halinde sıralandı. Bunlar arasında yerel para birimlerinin kullanımının artırılması öne çıktı.

İki ülke arasında finansal piyasa iş birliğinin güçlendirilmesinin de konuşulduğu kaydedildi. Bu kapsamda iki ülkenin derecelendirme kuruluşları ile sigorta şirketleri arasındaki iş birliğinin mevcut düzenleyici çerçeve ile destekleneceği belirtildi.

Söz konusu iş birliği ile iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticaretinin ivme kazanacağı savunulurken, 2030 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacminin önemli ölçüde artırılacağı taahhüt edildi.

İki Ülke Arasındaki Lojistik Sistem Geliştirilecek

Rusya ve Çin arasındaki lojistik sistemin geliştirmesinin altı çizildi. İki ülke arasında demiryolu, karayolu, hava, nehir ve deniz taşımacılığı ile iki yönlü uygun mal ve insan taşımacılığının garanti edileceği söylendi.

Lojistik sistemin geliştirilmesiyle karşılıklı yarar ruhuyla iki ülke arasındaki transit taşımacılığın potansiyelinin de artacağı öne sürüldü. Çin-Rusya sınırının altyapısını, önemli limanların inşasını iyileştirerek, gümrükleme ve denetimin etkinliğini de artırarak lojistik sistemin geliştirileceği eklendi.

GCM Yatırım Banner

Çin-Rus Halkı Arasında Kültürel Alışveriş Artırılacak

İki ülke tarafından yapılan resmi açıklamada iş birliği kapsamında metalurji, kimyasal gübreler, kimyasal ürünler ve diğer dökme mallar ile maden kaynakları alanlarındaki pazarı güçlendirmek de yer aldı.

Söz konusu alanlarda koordinasyonu güçlendirerek uzun vadeli karşılıklı yarar sağlayan tedarik iş birliğini geliştirilmesine dikkat çekildi. Böylece iki ülke sınırları içinde derin kaynak işleme kapasitesinin inşasında karşılıklı yarar sağlanacağı ileri sürüldü.

Ayrıca Çin-Rus halkları arasında kültürel alışverişin de derinleştirilmesi yapılan iş birliği kapsamında yer aldı. Böylece eğitim, bilim, teknoloji, kültür, turizm, spor, sağlık ve diğer alanlardaki alışverişin daha da genişletileceği ileri sürüldü.

Çin ile Rusya arasındaki “Kuzeydoğu-Uzak Doğu” bölgesindeki sınır bölgesinde iş birliği potansiyelinin derinleştirilerek etkinliğin artırılması ve böylece karşılıklı yarar sağlanması da hedeflendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın