Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin Hizmet Ticaretine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzaladı

Rusya-Çin şirketleri, iki ülkenin hizmet ticaretinin geliştirilmesine odaklanan farklı sergi ve fuarlara katılım teşviki konusunda anlaştı. Detaylar haberde;
Rusya ve Çin Hizmet Ticaretine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzaladı
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Mart ayında Moskova’ya üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyarette, iki ülke birçok alanda ekonomik ve ticari iş birliği konusunda anlaşmıştı. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ile Çin Ticaret Bakanlığı arasında bugün hizmet ticareti alanında yeni bir adım atıldı.

Rusya bakanlığının basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya ile Çin’in hizmet ticareti alanında iş birliğinin derinleştirilmesine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat belgesinin, iki ülkenin ilgili bakanları tarafından Çin-Rusya İş Forumu sırasında imzalandığının bilgisi verildi.

İki Ülkenin İşletmeleri Ortak Etkinlikler Düzenleyecek

Tarafların, Rusya ile Çin’de bölgeler arası hizmet ticaretini geliştirmeyi hedeflediği kaydedildi. İki ülke şirketlerinin, hizmet ticaretinin geliştirilmesine odaklanan farklı sergi ve fuarlara katılımına teşvik etmenin amaçlandığı söylendi.

Rus haber ajansı TASS’a göre Rusya ve Çin işletmelerinin, hizmet ticareti alanında ortak etkinlikler düzenleme teşvikini kabul ettiği bildirildi. Ortak etkinlikler kapsamında ise eğitim, sağlık, finans, ulaşım, inşaat, teknik ve diğer hizmetlerin yer aldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında Xi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’daki görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticaretinin ivme kazanacağı savunularak 2030 yılına işaret edilmişti. Rusya ve Çin’in 2023 yılına kadar ticaret hacminin önemli ölçüde artıracağı taahhüt edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.