Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Çin’e Yapılan Enerji Sevkiyatı 2023’te Yüzde 40 Arttı

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Çin'e enerji sevkiyatını artırmaya devam ettiklerini söyleyerek yılın ilk çeyreğine ilişkin bilgi verdi. İşte detaylar;
Rusya: Çin’e Yapılan Enerji Sevkiyatı 2023’te Yüzde 40 Arttı
Yorum

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Şanghay’da düzenlenen ve Rusya ile Çin’den yetkililerin katıldığı toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Novak, Rusya’nın Çin’e yaptığı enerji sevkiyatında 2023 yılının ilk çeyreğinde artış olduğunu bildirdi.

Çin ve Rusya, Mart 2023’te bir dizi ekonomik ve ticari alanda iş birliği yapma konusunda anlaşmıştı. Novak açıklamasında, Çinli şirketlerle teknolojik ekipmanların tedariki konusunda çalışmalar yapıldığına işaret etti.

2023 Yılının İlk Çeyreğinde Arz Yüzde 40’a Ulaştı

Çin’e yapılan enerji arzındaki artışın 2023 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık olarak yüzde 40’a ulaştığını vurguladı. Novak, “Enerjiden bahsetmişken, Çin Halk Cumhuriyeti ile iş birliğini genişletmenin ana alanlarından biri.” ifadelerini kullanarak şu şekilde devam etti;

“Sadece hızla büyüyen ve son yıllarda önemli ölçüde artan enerji kaynaklarının arzı konusunda değil, çok çeşitli iş birliği konuları var. 2022, 2023’teki büyüme ise yaklaşık yüzde 40’a ulaştı.”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 22 Mart’ta iki ülkenin yerel para birimlerinin kullanımı dahil birçok alanda iş birliği konusunda anlaşmıştı.

İş birlikleri kapsamında Rusya ve Çin arasındaki lojistik sistemin de geliştirileceği ve demiryolu, karayolu, hava, nehir ile deniz taşımacılığında iki yönlü uygun mal ve insan taşımacılığının garanti edileceği bildirilmişti.

Lojistik sistemin geliştirilmesiyle karşılıklı yarar ruhuyla iki ülke arasındaki transit taşımacılığın potansiyelinin de artacağına işaret edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu