Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Ukrayna ile Müzakereler ABD Yüzünden Durdu

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin ABD’nin talimatıyla durduğunu iddia eden Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova’dan kritik açıklamalar.
Rusya: Ukrayna ile Müzakereler ABD Yüzünden Durdu
HABER GİRİŞ

Karadeniz’in kuzeyindeki savaş yaklaşık dört aydır devam ederken, ateşkes olacağına dair en ufak bir ışık görünmüyor. Ukrayna tarafı 17 Mayıs’ta müzakerelerin askıya alındığını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, bugün yaptığı yorumda Ukrayna’nın ABD’li yetkililerin talimatı nedeniyle müzakereleri durdurduğunu söyledi.

Ukrayna için “Bırakın bu görüşmelerde ne yaptıklarını kendileri söylesinler” diyen Zakharova, bunu yapamadıklarını, çünkü ABD tarafından verilen emir olduğuna dair ellerinde kanıt olduğunu söyledi.

Kiev hükümetinin, Rusya’nın çözüm önerileri hakkında da henüz herhangi bir cevap vermediğini sözlerine ekledi. İlk önce Ukrayna’nın görüşmek istediğini, Rusya tarafının bunu kabul ettiğini fakat daha sonra Kiev’in barış müzakereleri için fikrini değiştirip, çeşitli koşullar öne sürdüğünü belirtti.

Birçok şey gördüklerini ve çok fazla tuhaflık olduğunu ifade eden Zakharova, bunları “Mekan yanlış, delegasyonun yapısı doğru değil, ev sahibi ülkenin farklı olması gerekiyor.” şeklinde sıraladı.

GCM Yatırım Banner

Rusya, ABD’nin Savaşı Uzatmak İstediğini Düşünüyor

24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşta, Ukrayna’ya sayısız silah ve insani yardım yapıldı. ABD ve Avrupa Birliği bu konuda en fazla yardımı yapanlar olarak öne çıkarken, aynı şekilde Rusya ekonomisine darbe vurmak için de yaptırım kararları alındı.

Daha önce birçok Rus yetkili, AB’yi ve ABD’yi, Ukrayna’ya daha fazla silah yollayarak savaşın uzamasını sağladıkları konusunda eleştirdi.

Rusya Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, ABD’nin ve ortaklarının Ukrayna’ya gerçek yardım sağlamayı planlamadıklarını söylemişti. ABD’nin Ukrayna için onayladığı 40 milyar dolarlık yardım paketinin ise sadece yüzde 15’inin verileceğini iddia etmişti.

Zakharova’nın bugün Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada dile getirdiği gibi Rusya tarafının müzakere etmeye devam etmek istediği daha önce de dile getirilmişti.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın aksine müzakereler iyi niyetle yürüttüklerini ancak Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin sürekli fikir değiştirdiğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.