Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Diplomat: ABD’nin Derdi Ukrayna’ya Yardım Etmek Değil

Rusya Duma Sözcüsü, Batılı ülkelerin asıl amacının Ukrayna’nın ekonomik sorunlarını çözmek olmadığını söyleyerek, kritik açıklamalarda bulundu.
Rus Diplomat: ABD’nin Derdi Ukrayna’ya Yardım Etmek Değil
HABER GİRİŞ

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırıdan bu yana Batılı ülkeler Ukrayna’ya desteğini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Savaş bitinceye kadar finansal desteğin devam edeceği ve gerek duyuldukça daha fazlasının yapılacağı söyleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi de Mayıs ayının başında Ukrayna için 40 milyar dolarlık yardım paketini onayladı. Rusya Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, hem ABD’nin hem de ortaklarının Ukrayna’ya gerçek yardım sağlamayı planlamadıklarını belirtti.

Ukrayna’nın ABD’nin sunduğu 40 milyar dolarlık yardım paketinin sadece yüzde 15’ini alabileceğini iddia eden Volodin, Washington ve Brüksel’in aslında Ukrayna’ya yardım etmek, ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek niyetinde olmadığını söyledi.

Sadece Ukrayna’nın son Ukraynalı kalana kadar Rusya ile savaşmasına ihtiyaçları olduğunu belirtti. Başkan Joe Biden Ukrayna için 33 milyar dolarlık yardım paketi talep etmişti.

Ancak Kongre’nin onayladığı miktar bunun da üzerine çıktı. Biden’in imzasıyla yürürlüğe giren paketin detayını hatırlatan Volodin, yüzde 35’inin ABD silahlı kuvvetlerini finanse edeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasında, “Bu arada, bu miktarın yüzde 45,2’si Ukrayna’ya değil diğer ülkelere harcanacak, diğer yüzde 4,8’i ise mültecileri desteklemek ve Ukrayna’daki ABD diplomatik misyonunu yeniden kurmak için ayrılacak. Ukrayna, tahsis edilen tutarın yalnızca yüzde 15’ini alacak” şeklinde konuştu.

Ukraynalıların tüm tutarı ödemek zorunda kalacağını ifade eden isim, ABD’nin bunun yakın zamanda yerine getirilmeyeceğini bildiğini, bu yüzden de Ukrayna’nın tahıl da dahil olmak üzere son rezervlerine el koyduklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.