Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Bakanından Ukrayna’ya Mali Desteği Artırma Çağrısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna'ya desteği artırmak için AB ve diğer ortaklarıyla iş birliğinin artırılması gerektiğini söyledi.
ABD Bakanından Ukrayna’ya Mali Desteği Artırma Çağrısı
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Brüksel Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Ukrayna’ya destek konusuna değindi. Rusya-Ukrayna savaşında ABD ve AB’nin ortak bir tavır sergilediğini, bu hususta daha fazla ilerlenebileceğini söyledi.

“Bu güçlü transatlantik iş birliğini karşılaştığımız diğer zorlukların çoğunu ele alacak şekilde genişletebiliriz.” diyen Yellen, AB, ABD ve diğer ortakların Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladığını belirtti.

Birlikte hareket etmenin Rusya’ya önemli maliyetler ve sınırlamalar getirilmesini sağladığını sözlerine ekledi. Rusya’nın saldırılarını sona erdirmemesi durumunda, ABD yönetiminin Rusya’yı ekonomik, finansal ve stratejik anlamda izolasyona doğru itmek için çalışmayı sürdüreceğine dikkat çekti.

“Şimdi Ukrayna’ya desteği artırmak için iş birliğimizi genişletmemiz gerekiyor.” diyen ABD Bakanı, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ülkenin ekonomiyi desteklemekle savaşın devamını finanse etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

Direnişini sürdüren Ukrayna’nın; çalışanlara, askerlere, emeklilere maaş ödemek ve vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bütçe finansmanına ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Bütün ortaklarımızdan Ukrayna’ya mali desteklerini artırmada bize katılmalarını rica ediyorum.”

Ülkenin yeniden yapılanması ve toparlanması için büyük desteğe ve özel yatırıma ihtiyacı olduğunu, bugüne kadar açıklanan desteklerin kısa vadede bile Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini sözlerine ekledi.

Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını ancak ABD’nin Avrupa’nın Rus petrol ve doğal gazına olan bağımlılığını düşürmesine yardımcı olacağını ifade etti. ABD’nin Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz ihracat miktarını artırmak için de diğer ortaklarla birlikte çalışacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.