Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ukrayna Paketini Onayladı: Miktar Biden’ın Talebini Aştı!

İşgal altındaki Ukrayna’ya yardımlarını genişleten ABD, 40 milyar dolarlık yeni paketi duyurdu. Biden’ın başkanlığındaki toplam tutar 4,5 milyar dolar oldu.
ABD Ukrayna Paketini Onayladı: Miktar Biden’ın Talebini Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna için 40 milyar dolarlık yardım paketini onayladı. Bu, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna için talep ettiği 33 milyar doları aştı. Başkan Biden, verilen onayla Rusya’ya karşı savaşında Kiev’e desteğin artırılması için Kongre’yi hızlı hareket etmesi için yaptığı çağrılarına yanıt aldı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin 368’e karşı 57 oyla devasa paket için onay verdi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, iki partinin de onayını alan oylamaya övgüde bulunarak paketin Kongre tarafından zaten sağlanan sağlam destek üzerine inşa edileceğini ve Ukrayna’nın yalnızca ulusunu değil, dünya için demokrasiyi savunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ayrıca oylama öncesinde Temsilciler Meclisi’ne seslenişinde Biden’ın 33 milyar dolarlık talebi hakkında bunun gıda güvenliği için insani yardım, askeri yardım ve Ukrayna ekonomisine destek amacıyla gereken fonları içerdiğini söyledi.

“Putin, Ukrayna’daki vahşetini umutsuzca hızlandırdığı için, Başkan bizden bir ek paketi mümkün olan en kısa sürede onaylamamızı istedi” diyen Pelosi, meslektaşlarına evet oylaması vermeleri için çağrıda bulundu.

ABD, Biden yönetiminin başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 4,5 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüt etti. Bu miktarın yaklaşık 3,8 milyar doları Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkeyi işgalinden bu yana Ukrayna’ya yardım etmek için kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta ABD Savunma Bakanlığı, Ağustos 2021’den bu yana Ukrayna için envanterlerinden ek 150 milyon dolar değerinde dokuzuncu ekipmanın çekilmesine izin verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay Kongre’den, geri kalan çekme yetkisini tükettikten sonra Ukrayna’ya insani ve askeri yardımı finanse etmek için 33 milyar dolar tahsis etmesini istemişken Temsilciler Meclisi’nden 40 milyar dolara onay geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.