Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya-Türkiye Gaz Merkezi Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

Rusya'nın Türkiye'yi Avrupa'nın gaz merkezi haline getirme çalışmalarına yönelik yeni bir gelişme yaşandı. Detaylar haberde..
Rusya-Türkiye Gaz Merkezi Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl son aylarda Türkiye’yi Avrupa’nın gaz merkezi haline getireceklerini söylemişti. Açıklama sonrasında yetkililer yönelik temasa geçmişti ve görüşmeler başlamıştı. Konuya yönelik yeni bir gelişme yaşandı.

Rus haber ajansı RİA Novosti’de yer alan habere göre ismi açıklanamayan bir kaynak Türkiye’de oluşturulması planlanan gaz merkezi ile ilgili görüşmeler yakın bir zamanda gerçekleşeceğini ifade etti.

Haberde, görüşmeleri bir süredir Türkiye’de meydana gelen depremler nedeniyle ikinci plana atıldığı belirtildi. Kaynak Ankara için Türkiye’de oluşturulacak gaz merkezi projesinin öncelikli olduğunu bildirdi.

Neler Oldu?

Putin, bu teklifi Kuzey Akım boru hatlarının düzenlenen sabotajın ardından işlevsiz hâle gelmesi üstüne sunmuştu.

Türkiye’nin bu teklife olumlu bakması durumda gaz merkezi için iki ülke arasında görüşmeler başlamıştı. Putin, Avrupa’nın doğal gaz fiyatının Türkiye’de belirleneceğini söylemişti.

Konuya yönelik son gelişmelere bakıldığında, depremden bir gün sonra Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’de doğalgaz merkezi kurma planını geciktirebileceğini ifade etmişti. Türkiye’nin böyle bir durumda gaz merkezi planın önceliği olmayacağını kaydetmişti.

Yaşanan felaket sonrasında 14-15 Şubat’ta gerçekleşecek İstanbul Gaz Zirvesi’nin 22 Mart’a ertelenmesine karar verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu