Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Özbekistan’a Doğal Gaz İhracatına Başladı

Rusya ile Özbekistan arasında başlayan doğal gaz ihracatı, Kazakistan üzerinden gerçekleşecek. Ayrıntılar geliyor…
Rusya, Özbekistan’a Doğal Gaz İhracatına Başladı
HABER GİRİŞ

Rusya, Kazakistan üzerinden Özbekistan’a doğal gaz sevkiyatını başlattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rus gazının Kazakistan üzerinden Özbekistan’a sevkiyatına yönelik düzenlenen törene katılım sağladı.

Törende açıklamalarda bulunan Putin, sevkiyatın üç ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendireceğini söyledi. Rus lider Ülkelerin stratejik ortaklığının devam edeceğine ve bunun gelişirken halklarımıza somut sonuçlar sunmaya devam edeceğine olan inancını vurguladı.

Tokayev ise Rus gazının Kazakistan üzerinden Özbekistan’a sevkiyatının tarihi bir gelişme olduğunu ifade ederek, “Doğal gaz endüstrisi devletlerimizin sürdürülebilir sosyoekonomik ilerlemesinde özel bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bu proje, ilgili tüm tarafların çıkarlarını karşılamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Mirziyoyev, Rusya ve Kazakistan’la petrol ve doğal gaz sektöründeki iş birliğini genişletme adına istekleri olduğunu belirtti.

Özbekistan doğal gaz üreticisi bir ülke olmasına rağmen, kapasitesindeki gerileme nedeniyle ilk defa Rusya’dan doğal gaz ithal etme yoluna gitmişti. Özbekistan, Rus enerji şirketi Gazprom’la imzaladığı anlaşma doğrultusunda, Rusya’dan iki yıl boyunca günde 7 milyon metreküp doğal gaz ithal edecek.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Batılı ülkelerin Ukrayna’daki savaş nedeniyle uyguladığı yaptırımlara rağmen, petrol ve doğal gaz gelirini artırıyor. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yakın tarihli açıklamada, petrol ve doğal gaz gelirinin yüzde 15 arttığı bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.