Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Dizel İhracatına Yönelik Önemli Karar

Rusya hükümeti petrol üreticilerine yönelik uyguladığı motorin ihracatı yasağını kaldırdı. Ayrıntılar geliyor…
Rusya’dan Dizel İhracatına Yönelik Önemli Karar
HABER GİRİŞ

Rusya hükümeti yaptığı açıklamada, boru hatları aracılığıyla deniz limanlarına teslim edilen dizel ihracatına yönelik yasağı geri çektiğini ve geçen ay uygulamaya koyduğu kısıtlamaların büyük bir kısmını kaldırdığını söyledi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, imalatçının üretilen dizel yakıtın en az yüzde 50′sini iç pazara sağlaması koşuluyla, boru hattıyla limanlara teslim edilen dizel yakıt ihracatına ilişkin kısıtlamaların kaldırıldığı bildirildi.

Duyuru, Rusya’nın çoğu ülkeye dizel ve benzin ihracatını süresiz olarak yasaklayarak küresel pazarlarda şok dalgaları yaratmasından kısa bir süre sonra geldi. Benzin ihracatına yönelik kısıtlamalar halen devam sürüyor.

Moskova, iç piyasada akaryakıt fiyatlarını istikrara kavuşturmak için ilk olarak tedbirleri 21 Eylül’de uygulamaya koydu. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen ay kısıtlamaların piyasa istikrarını sağlamak için gerekli olduğu sürece yürürlükte kalacağını söylemişti.

Getirilen yasak, Rusya’nın dünyanın en büyük dizel tedarikçilerinden biri ve önemli bir ham petrol ihracatçısı olması nedeniyle dizel fiyatlarında artışa neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Yapılan son duyurunun bir parçası olarak Rusya hükümeti, petrol ürünleri satıcıları için kendi deyimiyle ton başına 50.000 ruble tutarında bir koruyucu vergi uyguladığını da açıkladı. Görev, yetkisiz kanallar üzerinden faaliyet gösteren şirketlerin olası “gri ihracatlarını” önlemek için tasarlandı.

Haberlerin ardından Avrupa’da dizel fiyatları düştü. Dizel fiyatlarını temsil eden Londra’daki ICE gaz yağı sözleşmesi, sabah işlemleri sırasında yüzde 2,2 düşüşle ton başına 849,75 dolardan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın