Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Petrol ve Gaz Geliri Eylül’de Yüzde 15 Arttı

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkenin Eylül ayına ilişkin petrol ve doğal gaz gelirlerini açıkladı. Eylül’de artış kaydedildi. Detaylar geliyor…
Rusya’nın Petrol ve Gaz Geliri Eylül’de Yüzde 15 Arttı
HABER GİRİŞ

Rusya Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkenin petrol ve gaz gelirleri Eylül ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 15 artışla 739,9 milyar rubleye yükseldi. Rusya’nın emtia odaklı ekonomisi için hayati önem taşıyan petrol ve gaz satışlarından elde edilen gelirler de 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 7,5 arttı.

Ocak-Eylül döneminin tamamında petrol ve gaz gelirleri yıllık yüzde 34,5 düşüşle 5,576 trilyon rubleye geriledi. Rusya’nın enerji gelirleri, fiyat tavanları ve deniz yoluyla taşınan petrol ihracatına uygulanan ambargo gibi Batı yaptırımları ve Eylül 2022’de havaya uçurulan Avrupa’ya giden Kuzey Akım gaz boru hatlarının kapatılması nedeniyle baskı altına alındı.

Maden çıkarma vergisinden elde edilen brüt gelir, emtia fiyatlarındaki artış sayesinde Ağustos ayındaki 874,8 milyar rubleden Eylül ayında 1,09 trilyon rubleye yükseldi.

Şirketlerin yüksek yakıt ihracat fiyatlarından yararlanmasını engellemek ve iç pazarı savunmak amacıyla başlatılan “damper mekanizması” kapsamında rafinerilere yapılan ödemeler, Ağustos ayındaki 185,9 milyar rubleden geçen ay 298,7 milyar rubleye yükseldi.

Hükümet bütçe açığı ile mücadele etmeye çalıştığı için bu ödemeler önümüzdeki aydan itibaren durdurulacak. Ödemelerin kaldırılması, hükümeti geçen ay yakıt ihracatını yasaklamaya zorlayan yakıt kıtlığına katkıda bulundu. Bu nedenle gelecek ay petrol ve gaz gelirlerinin önemli ölçüde artması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Maliye Bakanlığı, petrol ve gaz gelirlerinin bu yıl yüzde 23 oranında düşerek 8,94 trilyon rubleye gerilemesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.