Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya NATO’ya Cevaben 12 Yeni Askeri Birlik Kuruyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun genişlemesine yanıt olarak Batı sınırlarında askeri gücü artıracaklarını açıkladı.
Rusya NATO’ya Cevaben 12 Yeni Askeri Birlik Kuruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda tartışmalar bitmek bilmiyor. Türkiye bu konuda net tavrını koyarak, üyeliklerine onay veremeyeceğini belirtirken, ABD kararlı desteğini açıkladı.

Rusya’dan ise NATO’nun gelişmesine yönelik bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, söz konusu adıma yanıt olarak Rusya’da yıl sonuna kadar Batı Askeri Bölgesi’nde 12 askeri birlik kurulacağını ve birliklerin 2 binden fazla modern silah ve teçhizatla donatılacağını açıkladı.

Rusya’nın batı sınırlarında askeri tehditlerin arttığına, NATO ülkelerinin Rusya sınırları yakınında tüm ittifak üyelerinden 40 binin üzerinde askerin katılımıyla ‘Defender Europe’ tatbikatını gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Ardından savaş hakkında son durumu değerlendirdi. Mariupol bölgesinde yer alan Azovstal Çelik Fabrikası’ndan 1908 Ukraynalı aşırı milliyetçinin teslim olduğunu söyledi. Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin kurtuluşunun ve tam kontrol sağlanmasının yakın olduğunu belirtti.

Açıklamasında “Fabrikada bloke edilen aşırı milliyetçiler teslim olmaya başladı. Şu an itibarıyla 1908 kişi silah bıraktı. Daha önce de 1387 deniz piyadesinin silah bıraktığını hatırlatırım” sözlerine yer verdi.

85’i kadın, 47’si çocuk olmak üzere 177 kişinin ise militanların elinden kurtarılarak, tamamına nitelikli tıbbi ve psikolojik yardım sunulduğunu açıkladı.

Rus birliklerinin sivil can kayıplarının önüne geçmek için her şeyi yaptığını, bu amaç doğrultusunda insani koridorların sürekli açık tutulduğunu ifade etti. Operasyonun başından bu yana Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Ukrayna’dan 1 milyon 377 binden fazla kişinin Rusya’ya tahliye edildiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu