Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Faiz Politikasını Artırımlarla Sürdürüyor

Rusya Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen bugünkü toplantıda faiz oranları bir kez daha artırıldı. Ayrıntılar haberde…
Rusya Merkez Bankası Faiz Politikasını Artırımlarla Sürdürüyor
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği toplantıda faiz artırım döngüsünü devam ettirecek bir karar aldı. Banka faiz oranlarını beklenenin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltti. Alınan kararda zayıf ruble, inatçı enflasyon ve bütçe harcamalarındaki son durum etkili oldu.

Merkez bankası, rublenin dolara karşı 100 seviyesinin üzerine çıkması ve Kremlin’in daha sıkı para politikası çağrısı yapması nedeniyle Ağustos ayındaki planlanmamış acil artış da dahil olmak üzere Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını 750 baz puan artırdı.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, iç talebin mal ve hizmet tedarikini geride bıraktığına ve yüksek kredi büyümesine işaret ederek, “Mevcut enflasyon baskıları Rusya Merkez Bankası’nın beklentilerinin önemli ölçüde aşmış durumda.” ifadelerine yer verdi.

Banka, “Güncellenmiş orta vadeli maliye politikası parametreleri, önümüzdeki yıllarda mali teşviklerde beklenenden daha yavaş bir düşüş olacağını varsayıyor” açıklamasını yaptı.

Bugüne kadar ilk kez enflasyonu gelecek yıl yüzde 4 hedefine döndürmeyi başaramayabileceğini kabul eden Banka, 2024 sonunda enflasyonun yüzde 4-4,5 aralığında olacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Analistler faiz oranlarının yüzde 14 seviyesine çıkmasını bekliyordu. Kararın ardından ruble, dolar karşısında altı haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine sıçradı. Merkez bankasının sıkılaştırma döngüsü bu yaz, sıkı iş gücü piyasasından kaynaklanan enflasyonist baskının, güçlü tüketici talebinin ve rublenin düşmesiyle başladı.

Merkez bankası enflasyonun 2023’te yüzde 7,0-7,5 arasında değişeceğini söyledi. Daha önce yıl sonu enflasyonun yüzde 6,0-7,0 olacağı tahmin edilmişti.

Yıllık enflasyon 16 Ekim itibarıyla yüzde 6,38 düzeyinde seyrediyordu. Rusya Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz toplantısını 15 Aralık’ta gerçekleştirmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın