Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: İngiltere Kiev’i Savaşa İtmeye Çalışıyor

Rusya'nın Londra Büyükelçisi Andrey Kelin, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya yaptığı silah yardımını değerlendirdi.
Rusya: İngiltere Kiev’i Savaşa İtmeye Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Londra Büyükelçisi Andrey Kelin, İngiltere’nin Kiev’i bir savaş yoluna itmeye devam ettiğini söyledi. Daha önce de Rusya tarafından benzer açıklamalar gelmiş, Batı’nın Ukrayna’ya silah tedarik ederek, savaşın daha da uzamasını sağladığı söylenmişti.

Kelin, bugün yaptığı açıklamada Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya silah tedariki konusunda yeni girişimlerde bulunarak Kiev’i savaş yoluna itmeye çalıştığını belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile iki günde bir kapsamlı konuşma yaptığını ve onun bu yoldan uzaklaşmasına izin vermediğini aktardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’un Odessa’dan gelen tahıllarla Ukrayna gemilerine refakat etmek için Karadeniz’e savaş gemileri gönderme fikrini desteklemesi konusunda, “Liz Truss tarafından Litvanya dışişleri bakanıyla yaptığı görüşmede dile getirildi. Oldukça komik. Litvanya nerede, Londra nerede ve Karadeniz nerede?” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin Ukrayna’da neler olduğunun çok iyi farkında olduğunu belirterek, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün merkezinin burada olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Kiev yetkililerinin Odessa limanını boşaltmak konusunda isteksiz olduklarını ve herhangi bir geminin limandan ayrılmasına izin vermemek için bir dizi engel sunduklarını söyledi.

Kelin ayrıca “Dürüst olmak gerekirse, yetkililerin ve resmi Londra’nın, temasları ve parlamenter görüşmeleri engelleyerek diplomatik çalışmalarımızı dünyanın geri kalanından izole etmeye çalışması nedeniyle, yakın zamana kadar tutumumuzu ve şu anda neler olup bittiğini açıklayacak kimse olmadı.” şeklinde bir açıklamada da bulundu.

İngiltere’de yaşayan Rusların kendilerini zor durumda hissettiklerini, birçok kişinin paniğe düştüğünü ancak durumun yavaş yavaş düzeldiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.