Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Gaz ve Petrol Konusunda Dost Ülkeleri Destekleyecek

Batılı ülkeler Rusya’yı enerji konusunda vurmaya çalışırken, diğer taraf karşı adımlarla misilleme yapıyor. Dost ülkelere ise güvence verildi.
Rusya Gaz ve Petrol Konusunda Dost Ülkeleri Destekleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki gerilim giderek artıyor. 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’ya çeşitli konularda yaptırım uygulayan Batılı ülkeler, son olarak petrolde tavan fiyat uygulaması getirdi.

G7 ülkelerinin enerji bakanları, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşmaya vardı. Bu adımlara karşılık verme konusunda geç kalmayan Rusya, Avrupa’ya giden gazı tamamen kesti.

Rusya Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, dost devletlere enerji kaynağı tedarikine devam edileceğini açıkladı.

G7 ülkelerinin Rus petrol ve doğalgazı için bir sınır belirlemesi durumunun piyasada dengesizlik ve fiyat oynaklığı yaratacağını söyleyen Rus bakan, güvenilir bir ortak olarak Rusya’nın dost ülkelerdeki ortaklara enerji kaynakları sağlayacağını ve iç piyasayı doyuracağını belirtti.

Doğalgaz Akışı Onarım Çalışmasının Ardından Devam Edecek

Rus enerji şirketi Gazprom, 2 Eylül’de yaptığı açıklamada Kuzey Akım 1 boru hattından gerçekleşen gaz sevkiyatının, hatta meydana gelen yağ sızıntısı nedeniyle durdurulduğunu bildirmişti.

Akışın ne zaman başlayacağına dair kesin bir bilgi verilmezken, bu durum Avrupa ülkelerinde endişelerin artmasına yol açtı.

Enerji Bakanı Shulginov, son yaptığı açıklamada sözleşmeli türbin onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğalgaz pompalamaya devam edileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ise Rusya’nın arzı keserek piyasaları manipüle ettiğini, enerjiyi bir silah olarak kullandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu