Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Finlandiya ile Bütün Teması Kopardı!

Rus diplomat, Finlandiya ile tüm temasların durduğunu aktararak, ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin çöktüğünü söyledi. İşte detaylar;
Rusya Finlandiya ile Bütün Teması Kopardı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Finlandiya Büyükelçisi Pavel Kuznetsov bugün yaptığı açıklamada, Rusya ile Finlandiya arasındaki tüm temasların, İskandinav ülkesinin NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) girişimi ile durdurulduğunu söyledi.

Rus diplomat; İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin Avrupa’daki siyasi ve askeri gerilimleri tırmandıracağını belirtti. Baltık ve Kuzey Kutbu bölgeleri için işleri ağırlaştıracağı konusunda uyarıda bulundu.

Kuznetsov konuşmasında; Finlandiya’nın iki ülke arasında senelerdir gelişen dostluğu bitirmek için her şeyi yaptığına değinerek, bu girişimlerin üstüne bütün temasları dondurduklarını sözlerine ekledi.

Rus diplomat; ülkeler arası ikili ticaret ve ekonominin çöktüğünü vurguladı. Bilim, eğitim, kültür ve spor alanındaki tüm projelerin durduğunu ekledi.

Bölgeler, kardeş şehirler ve kamu kuruluşları arasındaki temasların koptuğunu belirten Kuznetsov; “Kötüleşecek bir şey yok, her şey zaten kötüleşti!” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Alexey Zaitsev, 6 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın kendisine tehdit oluşturacak her türlü adıma, kaçınılmaz bir şekilde karşılık vereceğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu İskandinav ülkelerinin NATO’ya katılmasının Avrupa’daki siyasi ve askeri gerilimi daha da tırmandıracağını ifade ederek, işleri daha da zorlaştıracağını vurgulamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 30 Haziran’da yaptığı açıklamada; “İsveç ve Finlandiya ile toprak sorunumuz yok, anlaşmazlığımız yok, Finlandiya’nın veya İsveç’in NATO üyeliği konusunda endişelenecek bir şeyimiz yok.” diyerek uyarı niteliğinde söylemlerde bulunmuştu.

Putin; şu ana kadar her şeyin yolunda olduğunu fakat bu noktadan sonra bazı gerilimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.