Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Erdoğan’ı Yalanladı: Kırım’la İlgili Sözleri İmkansız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım’ın ilhakına ilişkin görüşleri Rusya’da kabul görmedi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Erdoğan’ın sözlerini imkansız bulduklarını açıkladı.
Rusya Erdoğan’ı Yalanladı: Kırım’la İlgili Sözleri İmkansız
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Kırım Platformu’nun kuruluş yıl dönümü zirvesine gönderdiği video mesaja bugün Rusya’dan yanıt geldi. Erdoğan’ın Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğu ve uluslararası hukuk gereğince iade edilmesi gerektiği sözleri Kremlin’de karşılık bulmadı.

Basın toplantısında gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kırım’ın ilhakını tanımadıklarını söyleyen Erdoğan’ın sözlerinin imkansız olduğunu ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı bir yarımada olan Kırım’ı 2014 yılında ilhak ettiğinde Ankara’nın karşı tutum sergilediğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Ankara en başından beri bu konuda bizimle farklı görüşte olduğunu söyledi ancak Kırım, Rusya Federasyonu’nun bir parçası. Bu nedenle Erdoğan’ın söylediği şey imkansız.”

Erdoğan’ın Görüşü İş Birliğine Engel Değil

Peskov, Erdoğan ile Kırım konusunda aynı çizgide olmasalar da iş birliğinin sürdüğünü söyledi. Bu konunun Rusya’nın Türkiye ile Ukrayna konusunda iş birliği yapmasını engellemediğini belirtti.

Erdoğan’ın görüşünün Rusya’nın çıkarına olan konularda birlikte hareket etmeyi sınırlamadığını savunarak İstanbul’da sonuca bağlanan tahıl koridoru anlaşmasına atıf yaptı.

Kremlin Sözcüsü, “Tahıl meselesinde olduğu gibi Türkiye’nin zor durumların aşılmasındaki çabalarını çok takdir ediyoruz. Dolayısıyla bizim çıkarımıza olan hususlarda konuştuk ve konuşmaya devam edeceğiz. İşbirliğini derinleştirmek için çok iyi bir potansiyele sahibiz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu