Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’dan Kırım Açıklaması: Ukrayna’ya İade Edilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Platformu’nun kuruluş yıl dönümü zirvesine video mesaj gönderdi. Erdoğan, Kırım’ın ilhakını tanımadıklarını söyledi.
Erdoğan’dan Kırım Açıklaması: Ukrayna’ya İade Edilmeli
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Platformu Liderler Zirvesi’ne gönderdiği video mesajda önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye, Kırım Platformu’nun kuruluşunun 1. yıl dönümü zirvesine daveti nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kırım’ın ilhak edilmesini tanımadığını belirterek, ilerleyen dönemde platformun çalışmalarına, her düzeyde katkı vermeye devam edeceklerini söyledi. Kırım’ın ilhak edilmesinin hukuk dışı olduğunu kaydeden Erdoğan, Kırım’ın ayrılmaz bir parçası olduğu Ukrayna’ya iadesi esas itibarıyla uluslararası hukukun gereğidir.” diye konuştu.

Kırım Tatar Soydaşların Güvenliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan video mesajında, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve siyasi birliğinin korunmasının, yalnızca bölgesel değil küresel güvenlik ve istikrar açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtti.

Bölgenin yerli halklarından Kırım Tatar soydaşlarının güvenliğinin, Türkiye’nin öncelikleri arasında olduğunu belirten Erdoğan, “Kırım Tatarı vatandaşlarımız Kırım’daki gelişmelerin yakın takipçileridir. Geçen sene platformun Kiev’deki ilk zirvesine katıldıktan sonra gözaltına alınan Kırım Tatar Milli Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Narimen Celal ve arkadaşlarının bir an evvel evlerine ve ailelerine kavuşma beklentimizi tekrarlıyorum.” açıklamasını yaptı.

Kırım Tatarlarının tarih boyunca acılar ile karşı karşıya kaldığını ve haklı bir mücadele içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin bu süreçte Ukrayna hükümetinin ve Kırım Tatarlarının yanında olmayı sürdüreceğini söyledi.

Erdoğan: Türkiye Barış için Büyük Çaba Harcadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın sona ermesi adına Türkiye’nin diplomasi kanalını işler hale getirmek için büyük çaba harcadığını ifade etti.

Yakalanan ivmenin kalıcı sonuçlara dönüşmesinin, tarafların barış yolunda atacağı adımlara bağlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu doğrultuda kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk gayretlerinin yılmadan, yorulmadan sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Savaşın bitmesi ve Karadeniz havzasının yeniden huzur ve istikrara kavuşmasının, sadece bölgeye değil tüm dünyaya derin bir nefes aldıracağını sözlerine ekledi. Erdoğan sözlerini, bölgenin en kısa sürede yeniden barış iklimine kavuşmasını dileyerek tamamladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu