Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Rusya Dizlerinin Üzerine Çökmez 3. Dünya Ülkeleri Acı Çeker”

Sri Lanka Devlet Başkanı Vekili, Batı’nın aldığı yaptırım kararlarının Rusya yerine üçüncü dünya ülkelerine acı çektirdiğini söyleyerek yaptırımların açlık riski yarattığını söyledi.
“Rusya Dizlerinin Üzerine Çökmez 3. Dünya Ülkeleri Acı Çeker”
HABER GİRİŞ

Sri Lanka Devlet Başkanı Vekili Ranil Wickremesinghe, Batı bloğunun Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Rusya yerine üçüncü dünya ülkelerini etkilediğini söyleyerek; “Rusya’yı dizlerinin üzerine çöktürmeyecek, üçüncü dünya ülkeleri ise acı çekecek” dedi.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlar için bugün Brüksel’de toplandı. Toplantıdan çıkacak kararlarla ilgili açıklama yapan Sri Lanka’nın geçici Devlet Başkanı Wickremesinghe, AB’nin alacağı kararların yalnızca fiyatları yukarı çekeceğini söyledi.

Uygulanan yaptırımların gerekli olup olmadığını sorgulamak gerektiğini söyleyerek Batı’nın takındığı tavrın, gıda ürünlerinin genel olarak erişilebilir olmadığı Sri Lanka gibi ülkeleri olumsuz yönde etkilediğini savundu.

Bugün itibarıyla ülkesinde olağanüstü hal ilan eden Wickremesinghe; “Sri Lanka’daki sorunumuz kısmen kendi yapımımız, kısmen de küresel krizden kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

Küresel çaplı krizin ülkesindeki iç krizle de perçinlendiğine işaret ederek 6 milyon insanın yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya geldiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ek olarak, Rusya karşıtı yaptırımlarıyla Batı’nın ve Ukrayna’da yaşanan olayların küresel gıda ve yakıt krizlerine yol açtığını düşündüğünü bildirdi.

Rusya-Ukrayna çatışmasıyla birlikte tahıl arzı kesintiye uğrayarak çok sayıda üçüncü dünya ülkesinde gıda krizi riski baş gösterdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçen ay yaptığı açıklamada dünyanın şimdiye dek görülmemiş bir açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek bunda Ukrayna ve Rusya’nın rolüne dikkat çekmişti.

Ukrayna’daki savaşın yıllar içinde ortaya çıkan tüm sorunları daha karmaşık hale getirdiğini belirterek, ivedilikle harekete geçilmezse bir felaketin yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın