Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Yeni Yaptırım Planında Rusya Altını Var

AB heyeti, Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlar için Brüksel’de toplandı. AB yetkilisi Borrell, toplantıda alınacak kararlar ve tahıl koridoru hakkında açıklamalarda bulundu.
AB’nin Yeni Yaptırım Planında Rusya Altını Var
Yorum

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Ukrayna işgalinden beş ay sonra Rusya için alınan yaptırım kararlarını artırmak için toplandı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen yetkililer, AB ekonomileri üzerinde oluşan enflasyonist baskıya rağmen Ukrayna’ya mali ve askeri yardımın süreceği mesajını verdi.

“En Önemlisi Rus Altınını Yasaklamak”

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantı öncesi gazetecilere verdiği demeçte mevcut yaptırımların güçlendirileceğini söyleyerek Rus altınına dikkat çekti.

Komisyonda yeni önerilerin yer aldığı, bunlardan en önemlisinin Rusya altınının yasaklanması olduğunu açıkladı.

Yaptırımların etkinlik gösterip göstermediği konusunda tartışmaların yürütüldüğünü, bazı AB liderlerinin ise yaptırımları hata olarak gördüğünü paylaştı.

“Ukrayna’yı desteklemekten ya da Rusya’ya yaptırım uygulamaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Borrell, yaptırım paketlerinin Avrupa bloğunda artan gıda ve enerji fiyatları yüzünden ekonomik zorluğa yol açtığını söyleyerek aciliyet duygusunu sürdürmenin zorlaştığını ifade etti.

Türkiye’deki Görüşmelerde “Anlaşmaya Varılacağını Umuyorum”

Borrell, Türkiye’nin öncülük ettiği tahıl müzakerelerine de değinerek; “Umarım bu hafta Odesa’daki ve diğer yerlerdeki Ukrayna hububat gemilerinin blokajını kaldırmak için bir anlaşmaya varmak mümkün olur” şeklinde konuştu.

AB yetkilisi; “On binlerce insanın hayatı bu anlaşmaya bağlı. Bu diplomatik bir oyun değil, bu pek çok insan için ölüm kalım meselesi” dedi.

Rus askeri güçlerinin 24 Şubat’taki Ukrayna işgalinde bugüne AB bloğu Rusya’ya karşı altı yaptırım paketi açıklamış, petrol ambargosu, Rusya merkez bankası ile işlemlerin yasaklanması ve varlıklarının dondurulması ile Rusya’daki yeni yatırımların durdurulması kararları alınmıştı.

Tahıl meselesinde, Ukrayna’nın tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla sevkine ilişkin geçen hafta Türkiye’nin ev sahipliğinde tahıl koridoru zirvesi gerçekleşmişti. Zirvede Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile BM heyeti yer almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu