Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, AB’nin Vize Kısıtlamasına Misilleme Yapmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik vize kısıtlamasının ardından, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zahkarova açıklamalarda bulundu.
Rusya, AB’nin Vize Kısıtlamasına Misilleme Yapmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının ortasında Batılı ülkeler ile Moskova arasında karşılıklı yaptırım karararı gelmeye devam ediyor. Rusya’dan yapılan son açıklama, Avrupa Birliği’nin Ruslara yönelik vize kısıtlamalarına misilleme yapacağı yönünde oldu.

Bu karara rağmen ülke kendisini bloğa tamamen kapatmayacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, misilleme tedbirleri seçilirken öncelikle halkın çıkarlarının dikkate alınacağını söyledi.

Zakharova “Rusya Federasyonu yanıt olarak kendisini AB’ye kapatmayacak.” açıklamasını yaptı. AB dışişleri bakanları geçen hafta Rus vatandaşlarının bloğa girmesini daha zor ve daha maliyetli hale getirecek önlemler üzerinde anlaşmıştı.

Baltık Ülkeleri Sınırı Kapatmıştı

Kremlin’den bu karara ilişkin ‘saçmalık’ ifadesi kullanılmıştı. AB tarafından alınan bu karar sonrası, Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya, Rus vatandaşlarının girişini sınırlayacaklarını açıklamıştı.

Blok daha önce Ruslara verilen vizelerin durumunun da inceleneceğini belirterek, mevcut vize sayısının 12 milyonun üzerinde olduğunu bildirmişti. Anlaşma kapsamında Rusya’ya sınır komşusu olan tüm ülkelerin kendi önlemlerini almaları istenmişti.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Balık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya, Rusya’dan gelen Rus vatandaşlarına sınırı kapatmıştı. Zahkarova’nın son misilleme açıklaması, geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Batı’ya yönelik uyarılarının ardından geldi.

Putin, Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamasında, Batılı ülkelerin kendi modasını dayattığını ve yaptırımların tüm dünya için tehlikeli olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.