Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yetkili: Yaptırımlar Yoğunlaşırsa Tepkimiz Sert Olacak

Rusya ve Batılı devletler arasındaki kriz gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Yaptırımlarla ilgili Rus yetkiliden açıklama geldi.
Rus Yetkili: Yaptırımlar Yoğunlaşırsa Tepkimiz Sert Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri Batılı ülkeler Rusya’ya karşı tepki gösterdi. Bu bağlamda karşılıklı ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulandı.

Durum böyleyken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, bu yaptırımlarla ilgili konuştu. Batılı ülkeler yaptırımları yoğunlaştırırsa, Rusya’nın yanıtının sert olacağını vurguladı.

Rusya’nın çatışmadan kaçınmasına rağmen olası bir senaryoya hazırlıklı olduğunu söyledi. Pankin, ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin (AB), ekonomiye ve topluma yönelik boğucu yaptırımlarında takıntılı olduğunu aktardı.

Teknolojik Bağımsızlığı Güçlendirmeye Çalışıyoruz

Bakan Yardımcısı Pankin, Batı’nın, Rusya’nın iç siyasi durumunu sarsmaya, ekonomisini zarara uğratmaya ve siyaseti istikrarsızlaştırmaya çalıştığını söyledi. Aynı zamanda Rus vatandaşların yaşam standartlarına ve haklarına zarar verdiğini ekledi. Sözde yaptırımlarını ilan etmekten çekinmediklerini belirtti.

Uluslararası savaş normlarını ortadan kaldıran ‘kuralsız ekonomik bir savaş’ gibi kısıtlamaların kullanılmasını eleştirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu şartlar altında Rusya’ya karşı cepheleşme politikası izleyenlerden hiçbir şey talep etmeyeceklerini ifade eden Pankin, teknolojik bağımsızlığı güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Batılı Devletler ve Rusya Arasındaki En Son Gelişmeler

Batılı devletler ve Rusya arasındaki krizin ateşi gün geçtikçe artmaya devam etti. Pankin’in açıklamalarının öncesinde çok yakın bir zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den bu ateşi daha da harlayacak bir açıklama geldi.

Rusya’yı durdurmak için Batılı ülkelerin tüm Rus vatandaşlarına ambargo uygulaması gerektiğini belirtti. Ayrıca Rusya’ya uygulanacak en önemli yaptırımın sınırları kapatmak olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ekonomik ve siyasi yaptırımlara karşılık verdi. En son dostane olmayan ülkelere yönelik ekonomik tedbirler aldı. Böylece bu ülkelerin yatırımcılarının önemli enerji projelerinde ve bankalarda bulunan hisselerini satmaları yıl sonuna kadar yasakladı.

Karşılıklı hamleler şeklinde ilerleyen bu yaptırımlar hakkında Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, ilginç bir yorum yaptı.

AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara yönelik çabalarının azaldığını aktardı. AB’nin ek yaptırımlara yönelik iştahın kuruduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.