Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Gazının Muadili Birleşik Arap Emirlikleri Oldu

Almanya’nın alternatif gaz arayışları sonuçlandı. Rus gazının ikamesi Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Ayrıntılar haberde;
Rus Gazının Muadili Birleşik Arap Emirlikleri Oldu
HABER GİRİŞ

Almanya, Rus gazında yaşadığı krizi çözmek için yeni arz kanalları arayışına girdi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’ın kapısını çalmak için çalışmalara başladı.

Doğal gazda Rusya’ya olan bağımlılığını kesmek isteyen Almanya, bugün BAE ile doğal gaz ve dizel sevkiyatı için anlaşmaya imza attı.

BAE’den yapılan resmi açıklamada Sanayi Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber, Almanya ile imzalanan anlaşmayı ‘dönüm noktası niteliğinde yeni bir anlaşma’ olarak duyurdu.

Berlin’e yapılacak ilk doğal gaz sevkiyatına ise bu yılın sonunda başlanacağı açıklandı.

Dün çıktığı Ortadoğu turunda ilk anlaşmayı imzalayan Şansölye Scholz’un sonraki durağı Suudi Arabistan ve Katar olacak.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da Depolar 2.5 Ay İdare Edebilir

Almanya’nın enerji düzenleyicisi Federal Şebeke Müdürlüğü (BNA) Başkanı Klaus Müller, Ağustos ayında yaptığı açıklamada, gaz kıtlığı riskine karşı bu kış Almanya’da tasarruf planının devreye sokulacağını duyurmuştu.

Doğal gaz kullanımının beşte bir oranında azaltılması gerektiğini, son aşamada ise gazın endüstriyel müşterilere karne ile paylaştırılacağını açıklamıştı.

Ayrıca Rus gazının tamamen kesilmesi durumunda gaz depolama tesislerinin en fazla 2.5 ay idare edebileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın