Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Bütçesi 2023’ün İlk Çeyreğinde 2,4 Trilyon Ruble Açık Verdi

Bugün Rusya’dan açıklanan verilere göre federal bütçe yılın ilk çeyreğinde emtia fiyatlarından etkilenerek 2,4 trilyon ruble açık verdi. İşte detaylar;
Rus Bütçesi 2023’ün İlk Çeyreğinde 2,4 Trilyon Ruble Açık Verdi
Yorum

Rusya Maliye Bakanlığı, yayımladığı yazılı açıklamada 2023 yılının ilk çeyreğinde bütçe gelirlerinin 5,6 trilyon ruble seviyesinde olduğunu duyurdu. Bakanlık, bütçe gelirlerinin 4 trilyon rublesinin doğal gaz ve petrol gelirlerinden sağlandığını ifade etti.

Bu dönemde bütçe giderleri ise 8 trilyon ruble seviyesinde oldu. Aktarılan bilgilere göre Rusya’da federal bütçe 2023’ün ilk çeyreğinde 2,4 trilyon ruble açık verdi.

Yılın ilk çeyreğinde petrol ve doğal gaz gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azaldığı ifade edildi. Gelirlerdeki düşüşün ana sebebi olarak Rusya’nın Ural petrolü fiyatında yaşanan düzeltme ve düşe doğal gaz ihracatı gösterildi.

Açıklamada petrol ve doğal gaz dışı gelirlerin temini ve giderlerin finansmanını kapsayan süreçlerin, bütçe uygulamasının kademeli bir şekilde normalleştiği kaydedildi.

Ulusal Refah Fonu’na ait rezervlerin bütçe açığını kapatmak için kullanıldığı, Rusya’nın Ural petrolü ihracatında uyguladığı indirimin 2023’ün ikinci yarısında azalmasının beklendiği bildirildi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu