Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruble Dolara Karşı 2 Yılın Zirvesinde! Görünüm ABD Lehine

Ruble dolara karşı ralliyi sürdürürken en son 2020 başlarında gördüğü seviyelere ulaştı. Rus ekonomisi küresel baskıya karşı koysa da uzmanlar bunun çok sürmeyeceğini düşünüyor.
Ruble Dolara Karşı 2 Yılın Zirvesinde! Görünüm ABD Lehine
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgali nedeniyle ekonomisine yönelik sert yaptırımlarla karşılaşan Rusya’nın para birimi, 2 yılın en yüksek değerlerine çıktı. Mart’ın ilk haftasında dolar karşısında 154 ile rekor düşük seviyeye gerileyen Rus rublesi birkaç hafta 3 hanede kaldıktan sonra 2 haneye döndü.

Nisan başında dolar karşısında artıya geçen Rus rublesi, buradan sonra kazancını artırarak ilerledi. Rus para birimindeki değerlenmeyle Amerikan dolarının Rus rublesi karşısında değerini yansıtan USD/RUB paritesi, Nisan ortalarından bu yana aşağı yönlü hareket etti. Dün 64,93’e kadar gerilerken bugün 64,27 ile yeni zayıf seviyesini kaydetti.

Yazım sırasında ekside seyrini sürdüren parite, bugünkü düşük seviye ile Şubat 2020’deki pandemi çöküşüne döndü.

Yani ruble dolar karşısında COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana görülmeyen seviyelere çıktı. Rubledeki güçlenme hem artan baskılara hem de FED’in büyük faiz artırımına rağmen gerçekleşti.

Ruble Güçleniyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Rus Ekonomisi ve Rubledeki Güç Çok Fazla Sürmeyecek!

Ruble 2 yılın en güçlü seviyelerine çıksa da Rus ekonomisinin şaşırtıcı derecedeki esnekliğinin çok fazla sürmeyeceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Devam eden petrol-gaz ihracatı ve desteklenen bir rublenin, Moskova’nın Batı yaptırımlarını aşmasına izin verdiği aktarıldı. Rusya ekonomisi tecrit edildi, milyarderlere yaptırımlar uygulandı ve yüzlerce yabancı şirket ya ülkeyi terk etti ya da ülkedeki operasyonlarını durdurdu.

Yine de Rus ekonomisi şaşırtıcı bir şekilde dirençli çıktı, para birimi rekor çöküşten kurtuldu ve bu hafta dış borcunu temerrüde düşmekten kaçınmanın bir yolunu buldu. Bank of Montreal ekonomisti Art Woo, Rus ekonomisinin başlangıçta beklenenden daha iyi dayandığını belirtirken yine de bu yıl resesyon beklentisinin sürdüğünü ekledi.

Ancak şimdiye kadar, ülkenin Ukrayna’yı işgali sırasında getirilen Batı yaptırımlarının en sert ekonomik sonuçlarını köreltmeyi başardı.

Bu durumda alınan sıkı önlemler etkili oldu. Örneğin Rusya Merkez Bankası, Rus vatandaşlarının ruble satma ve döviz satın alma yeteneklerini ciddi şekilde kısıtladı. Yabancı ülkelerden Rus enerji ürünleri için ruble olarak ödeme yapmalarını talep etti. Ve hala ihracat yapan Rus şirketlerini döviz gelirlerinin yüzde 80’ini satmaya ve bunun yerine ruble almaya zorluyor.

Uzmanlar, bunun para birimi için esasen yapay bir talep yarattığını ve değerini artırdığını belirtiyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da yaptığı bir açıklamada Rus rublesindeki toparlanmanın altında birçok manipülasyon olduğunu ve bu toparlanmanın sürdürülebilir olmadığını belirtmişti.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, Rus vatandaşlarının ruble satma ve döviz satın alma yeteneklerini ciddi şekilde kısıtladı. Yabancı ülkelerden Rus enerji ürünleri için ruble olarak ödeme yapmalarını talep etti. Ve hala ihracat yapan Rus şirketlerini döviz gelirlerinin yüzde 80’ini satmaya ve bunun yerine ruble almaya zorluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.