Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çöküş Tersine Döndü! Rus Rublesi Dolar Karşısında Artıya Geçti

ABD, rubledeki toparlanmanın sürdürülebilir olmadığını söylese de majörler karşısında güçlenen Rus para birimi, işgal öncesindeki seviyelerine döndü. İşte son durum;
Çöküş Tersine Döndü! Rus Rublesi Dolar Karşısında Artıya Geçti
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batı ve müttefikleri tarafından sert yaptırımlarla karşılaşan Rusya’nın para birimi, işgal öncesindeki değerlerine döndü.

Rusya para birimindeki değerlenmeyle Amerikan dolarının Rus rublesi karşıısında değerini yansıtan USD/RUB paritesi, bugün en çok düşen pariteler arasında yer aldı. Rublede yükselişin, Moskova’nın karşılaştığı son yaptırımlara ve temerrüt endişelerine rağmen yaşanması dikkat çekti.

Ruble İşgal Öncesi Seviyelere Döndü

USD/RUB Düşüyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Ruble bugün Ukrayna işgali öncesi seviyelere dönmesiyle gündemde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon harekatı başlattığı 24 Şubat’ta 89,8’e kadar çöken ruble, buradan sonra çöküşü derinleştirmişti.

7 Mart’ta dolar karşısında 154 ile rekor kıran Rus rublesi birkaç hafta 3 hanede kalsa da 29 Mart’tan bu yana 2 hanede tutunuyor. Geçen hafta Perşembe günü IMF’nin dolar uyarısı yaptığı gün ilk kez savaş öncesine dönen ruble, bugün yeni güçlü seviyesini denedi.

GCM Yatırım Banner

USD/RUB paritesi bugün 74,75’e kadar gerileyerek en son 10 Şubat’ta gördüğü normal seviyelerini test etti.

Savaş öncesine dönen USD/RUB paritesi, rubledeki değerlenmeyle tüm göstergelerde negatif performans gösterdi. Son verilere göre haftalık bazda yüzde 8,5 düşerken aylık bazda yüzde 37 oranında düşüş kaydetti. Yıllık bazda da yüzde 1’le eksiye geçti.

Ruble Tüm Engellere Rağmen Dolar Karşısında Artıya Geçti

Ruble, Rusya Merkez Bankası’nın faizi yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltmesi, sıkı sermaye kontrolleri uygulaması, temerrütlerden kaçınması ve finansal piyasalara müdahale etmesiyle uluslararası yaptırımların yol açtığı kayıpları geri aldı.

Bu, ABD’nin Çarşamba günü, Rus bankalarını ve Putin’in kızları dahil elit isimlerini hedef alan yeni yaptırımlarına ve Amerikalıların Rusya’ya yatırım yasağına rağmen geldi.

Aynı zamanda dün AB, ABD ve birçok ülkeden gelen yaptırımlara karşı direnen Rusya’nın 649,2 milyon dolarlık eurobond ödemesinin reddedildiği açıklanmış, temerrüt endişeleri yenilenmişti.

Sonuçta açıklanan tüm yaptırımlara rağmen ruble savaş öncesine dönmekle kalmayıp dolar karşısında artıya geçti. Ancak ABD’li yetkililere göre rubledeki toparlanma kalıcı olmayacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazar günü yaptığı açıklamada Rus rublesindeki toparlanmanın altında birçok manipülasyon olduğunu ve bu toparlanmanın sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.