Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Robinhood İkinci Çeyrek Raporu Sonrası Daralmaya Gidiyor

Finansal hizmet şirketi Robinhood, beklentilerin altında kalan ikinci çeyrek raporu sonrası işten çıkarmaya gidiyor.
Robinhood İkinci Çeyrek Raporu Sonrası Daralmaya Gidiyor
HABER GİRİŞ

Çevrimiçi aracı kurum Robinhood, küresel piyasalarda devam eden bozulmayı ve kripto para piyasasındaki çöküşü neden göstererek, çalışanlarının yaklaşık dörtte birini işten çıkarma kararı aldı.

Duyuru Robinhood kurucu ortağı ve CEO’su Vlad Tenev tarafından yapıldı. Aynı gün firma ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Diğer yandan geçtiğimiz gün şirketin kripto bölümü New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle 30 milyon dolarlık ceza ile karşı karşıya kaldı.

Çalışanların Yüzde 23’ü Etkilenecek

Tenev, işten çıkarmaların şirketteki tüm fonksiyonları, özellikle operasyonlar, pazarlama ve program yönetimini etkileyeceğini ve personelin yaklaşık yüzde 23’ünün işten çıkarılacağını yazdı. Etkilenen çalışan sayısının 780 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Robinhood ikinci çeyrekte yüzde 6 artışa rağmen yıllık bazda yüzde 44 düşüşle 318 milyon dolar net gelir bildirdi. Net zarar, 2021 yılının ikinci çeyreğindeki 502 milyon dolara kıyasla, 295 milyon dolara geriledi. Kripto para gelirleri ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artışla 58 milyon dolara çıktı.

GCM Yatırım Banner

Robinhood bu yılın başlarında çalışanlarının yüzde 9’unu işten çıkarmış, ancak daralmanın yeterli olmadığı belirtildi. Tenev ekonomik koşullara ve kripto piyasasındaki çöküşe atıfta bulunarak, “Bu, müşteri alım satım faaliyetlerini ve gözetim altındaki varlıkları daha da azalttı.” diye konuştu.

Aylık aktif kullanıcılar Haziran ayında geçen çeyreğe göre 1,9 milyon azalarak 14 milyona düştü. Saklanan varlıkların değeri ise yüzde 31 düşüşle 64,2 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasasında geçen yılın son çeyreğinden bu yana yaşanan büyük düşüş, pek çok şirketin daralma kararı almasına neden oldu. Coinbase, Gemini, Bybit ve Kucoin gibi pek çok önde gelen kripto para platformu, çalışanlarının belirli bir bölümünü işten çıkarma kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın