Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rezervlere 44 Milyar Dolarlık Giriş Oldu

Seçim sandıkları kapandıktan sonra Merkez Bankası rezervlerinde ezber bozuldu. Her hafta zirvesini yenileyen toplam rezervlerde tarihi anlar yaşanıyor.
Rezervlere 44 Milyar Dolarlık Giriş Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlerden sonra gaza basılan Merkez Bankası rezervlerinde zirve her hafta yenileniyor. Aralık ayının ilk haftasında 141 milyar doları gören toplam rezervlerin artışı sürdürdüğü görüldü. İngiliz haber ajansı Reuters’ın geçen gün paylaştığı iddia verilerde karşılık buldu. Bankacıların hesaplamalarına referans verilen haberde, Merkez Bankası’nın 1 milyar dolarlık rezerv girişi yaptığı paylaşılmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre geçen hafta itibarıyla toplam rezervlerde seviye 142 milyar 528 milyon dolar oldu.

Böylece sandıklar kapandıktan sonra 98 milyar dolar seviyesinde olan rezervlere bugüne kadar 44 milyar dolarlık giriş oldu.

Merkez Bankası Analitik Hesapları (15 Aralık Haftası)
Kaynak: TCMB

TCMB verilerinde brüt rezervlerdeki artışın da devamı geldi. 8 Aralık haftasında 94 milyar 509 milyon dolar olan brüt rezervler, geçen hafta itibarıyla 95 milyar 399 milyon doları gördü.

Altın rezervleri ise önceki verilerdeki düşüşün devamını getirmedi. Aralık ayının ilk haftasında düşen rezervler, ikinci haftaya gelindiğinde ise yükselerek 46 milyar 864 milyon dolar seviyesinden, 47 milyar 129 milyon dolara çıktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.