Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Sonrası Merkez Bankası Rezervlerinde İlkler Yaşanıyor!

Seçim sürecinde kan kaybı artan Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 1 yıl sonra ilk kez 100 milyar doların altına indi. 20 yılı aşkın süre sonra uluslararası rezervlerde eksi seviye derinleşti.
Seçim Sonrası Merkez Bankası Rezervlerinde İlkler Yaşanıyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık olarak yayımladığı para ve banka istatistiklerini açıkladı. Tarihi seçimlere gidilirken hem döviz hem de altın rezervleri eriyen Merkez Bankası, iki seçim arasında sıkıştığı haftalarda 13 milyar dolar kayıp yaşadıktan sonra ikinci tur haftasında 3,1 milyar dolar daha kan kaybı yaşadı.

Son kayıpla birlikte Merkez Bankası’nın rezervleri 100 milyar dolar seviyesinin de altına düştü.

Geçen hafta itibarıyla rezervler bir haftada 3 milyar 132 milyon dolar azalarak, 101,6 milyar dolardan 98 milyar 458 milyon dolara çekildi.

26 Mayıs haftasında brüt döviz rezervleri ise 2 milyar 306 milyon dolar eksildi.

Türkiye’nin cumhurbaşkanı belirsizliği yaşadığı hafta Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 58 milyar 825 milyon dolardan 56 milyar 519 milyon dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Rezervlerdeki Eksi Seviye Derinleşiyor

Geçen hafta itibarıyla 21 yıl sonra ilk defa negatif bölgede kayda geçen net uluslararası rezervler eksi 0,2 milyar dolardan eksi 4,4 milyar dolara kadar indi.

Swap harici net rezerv ise eksi 60,5 milyar dolar olarak yeni rekorunu kırdı.

Altın Rezervleri 42 Milyar Doların Altında

Seçimlere iki ay kala düşüşe geçen altın rezervlerinde erime sürdü.

26 Mayıs Cuma gününde kapanan haftada altın rezervleri 826 milyon dolar azaldı.

Son düşüşle birlikte Merkez Bankası’nın altın rezervleri 42 milyar 765 milyon dolar seviyesinden 41 milyar 939 milyon dolar seviyesine düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın