Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Belirsizliğinde Rezervler 3,5 Milyar Dolar Eridi

İki seçim arasında sıkışan Merkez Bankası rezervleri erimeye devam etti. İlk seçimde 9,5 milyar dolar eriyen rezervler, cumhurbaşkanı belirsizliğinde 3,5 milyar dolar daha azaldı.
Cumhurbaşkanı Belirsizliğinde Rezervler 3,5 Milyar Dolar Eridi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ikinci tur seçimleri öncesi son faiz kararını açıkladıktan sonra haftalık para ve banka istatistiklerini de paylaştı. İlk tur seçimlerinin yapıldığı haftada 9,5 milyar dolar eriyen rezervler ikinci tur seçimleri belirsizliğinde düşüşü sürdürdü.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası rezervleri 11-18 Mayıs tarihleri arasında 3 milyar 537 milyon dolar eksildi.

Böylece Merkez Bankası rezervleri geçen hafta itibarıyla 101,6 milyar dolar seviyesine kadar indi.

Tarihi seçimlerin gündemde olduğu hafta Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervlerindeki düşüş ise 1 milyar 990 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Geçen hafta yaşanan düşüşle bankanın brüt döviz rezervleri 60 milyar 815 milyon dolardan 58 milyar 825 milyon dolara geriledi.

Altın Rezervlerinde Haftalık Erime Yine 1 Milyar Doların Üzerinde

Seçimlere iki ay kala erimeye başlayan altın rezervleri, bir önceki haftanın verilerinde olduğu gibi yine 1 milyar doların üzerine düşüş yaşadı.

18 Mayıs Cuma gününde kapanan haftada altın rezervleri 1 milyar 547 milyon dolar azaldı.

Son düşüşle birlikte Merkez Bankası’nın altın rezervleri 44 milyar 312 milyon dolardan 42 milyar 765 milyon dolara düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu