Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters Merkez Bankası Rezervleri için Yeni Zirveyi Çizdi

Londra merkezli haber ajansı Reuters, Merkez Bankası'nın rezervlerinde beklenmedik bir sürprize hazırlanıldığına dair hesaplamalarını paylaştı. Detaylar haberde;
Reuters Merkez Bankası Rezervleri için Yeni Zirveyi Çizdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 14 Aralık’ta haftalık para ve banka istatistiklerini yayımlamıştı. İstatistiklerde Merkez Bankası’nın 8 Aralık ile biten haftada toplam rezervleri 141 milyar 374 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Bankacıların hesaplamalarına göreyse TCMB’nin toplam rezervi bu hafta 1 milyar doların üzerinde artarak 142 milyar 5 milyon dolar ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Böylece seçimlerin ardından rezerv artışı toplamda 44 milyar dolara çıktı.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu dört bankacı 8 Aralık ile biten hafta 141 milyar 37 milyon dolar olarak açıklanan toplam rezervlerde, 15 Aralık haftasında 1.1-1.3 milyar dolar artış gerçekleştiğine işaret etti.

Bankacıların hesaplamalara göre 15 Aralık ile biten haftada Merkez Bankası’nın toplam rezervi 142.5-142.7 milyar dolar bandında yeni tarihi zirvesine yükselecek.

Söz konusu veriler, Merkez Bankası analitik bilanço verilerinden ve öncü göstergelerden hesaplanabiliyor. TCMB’nin para ve banka istatistiklerine ilişkin resmi veriler ise Perşembe günü TSİ 14.30’da açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

Kur seviyesinin korunması için rezerv satışlarına seçimlerim ardından son verilmişti. Satışlara son verilmesiyle Merkez Bankası’nın toplam rezervleri Haziran’dan bu yana 44 milyar dolar yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.